Micke & Jonny Byggservice Aktiebolag
556405-9193Aktiebolagreg. 1990
Sundbyberg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 023 tkr
Resultat efter fin. poster
−47 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Friluftsvägen 21 B, 172 40 Sundbyberg
Postadress
Friluftsvägen 21 B, 172 40 Sundbyberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 4 782 tkr | 577 tkr | – |
| 2018 | 4 623 tkr | −311 tkr | – |
| 2019 | 5 182 tkr | 387 tkr | 464 tkr |
| 2020 | 8 561 tkr | 265 tkr | 420 tkr |
| 2021 | 11 241 tkr | 959 tkr | 764 tkr |
| 2022 | 3 634 tkr | 24 tkr | 280 tkr |
| 2023 | 2 878 tkr | −55 tkr | 105 tkr |
| 2024 | 2 866 tkr | 362 tkr | 462 tkr |
| 2025 | 2 023 tkr | −47 tkr | 210 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −2,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −29,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 023 | 2 866 | 2 878 | 3 634 | 11 241 | 8 561 | 5 182 | 4 623 | 4 782 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 14 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 023 | 2 866 | 2 878 | 3 634 | 11 241 | 8 561 | 5 196 | – | – |
| Handelsvaror | 585 | 1 006 | 1 382 | 1 951 | 7 808 | 6 345 | 3 185 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 330 | 360 | 340 | 434 | 1 182 | 749 | 423 | – | – |
| Personalkostnader | 1 139 | 1 124 | 1 195 | 1 207 | 1 282 | 1 198 | 1 198 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 17 | 17 | 17 | 8 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 071 | 2 507 | 2 934 | 3 609 | 10 281 | 8 293 | 4 806 | – | – |
| Rörelseresultat | −48 | 359 | −56 | 26 | 960 | 268 | 390 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 3 | 1 | −1 | −2 | −3 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −47 | 362 | −55 | 24 | 959 | 265 | 387 | −311 | 577 |
| Bokslutsdispositioner | 186 | 95 | 62 | 0 | −241 | 0 | −97 | – | – |
| Resultat före skatt | 140 | 457 | 7 | 24 | 718 | 265 | 290 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 34 | 100 | 6 | 8 | 155 | 58 | 64 | – | – |
| Årets resultat | 106 | 357 | 1 | 17 | 563 | 206 | 226 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 26 | 42 | 59 | 32 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 | 26 | 42 | 59 | 32 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 90 | 205 | 9 | 1 | 354 | 24 | 122 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 252 | 285 | 194 | 258 | 460 | 923 | 326 | – | – |
| Kassa och bank | 90 | 586 | 283 | 506 | 927 | 1 436 | 684 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 343 | 871 | 476 | 764 | 1 388 | 2 359 | 1 010 | – | – |
| Summa tillgångar | 351 | 896 | 519 | 823 | 1 420 | 2 359 | 1 010 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | – | – |
| Balanserat resultat | 0 | 1 | 0 | 160 | 96 | 110 | 134 | – | – |
| Fritt eget kapital | 106 | 358 | 1 | 176 | 660 | 316 | 360 | – | – |
| Eget kapital | 210 | 462 | 105 | 280 | 764 | 420 | 464 | – | – |
| Obeskattade reserver | 54 | 241 | 336 | 398 | 398 | 157 | 157 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 36 | 76 | 32 | 104 | 75 | 1 092 | 133 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 57 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 86 | 194 | 78 | 145 | 259 | 1 782 | 389 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 351 | 896 | 519 | 823 | 1 420 | 2 359 | 1 010 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 358 | – | – | – | 220 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,1 % | 72,9 % | 71,6 % | 72,4 % | 76 % | 23,1 % | 58,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 398 % | 450 % | 610 % | 527 % | 536 % | 132 % | 260 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,4 % | 12,5 % | −1,9 % | 0,7 % | 8,5 % | 3,1 % | 7,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2,3 % | 12,6 % | −1,9 % | 0,7 % | 8,5 % | 3,1 % | 7,5 % | −6,7 % | 12,1 % |
| Omsättningstillväxt | −29,4 % | −0,4 % | −20,8 % | −67,7 % | 31,3 % | 65,2 % | 12,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 50,4 % | 77,3 % | 0,6 % | 5,9 % | 73,8 % | 49,1 % | 48,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 012 tkr | 1 433 tkr | 1 439 tkr | 1 817 tkr | 5 621 tkr | 4 281 tkr | 2 591 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 106 tkr | 357 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 50 tkr | 50 tkr |
| Eventual forpliktelser | 50 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 106 tkr | 357 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −357 tkr | −666 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 357 tkr | 666 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 358 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 210 tkr | 462 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 106 tkr | 357 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 358 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 186 tkr | 95 tkr |
| Forslag disposition | 106 tkr | 358 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 106 tkr | 295 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 9 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 99 tkr | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 90 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 17 tkr | 17 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 750 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 100 tkr | 56 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 41 tkr | 118 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 9 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 750 | – |
| Periodiseringsfonder | 54 tkr | 241 tkr |
| Reservfond | 4 tkr | 4 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 62 tkr | 23 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Micke & Jonny Byggservice AktiebolagHuvudarbetsställe
Friluftsvägen 21 B, 172 40 Sundbyberg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556405-9193
Registreringsdatum
12 september 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.