Micke Sundhs hus & bygg AB
556911-1254Aktiebolagreg. 2012
Knivsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
707 tkr
Resultat efter fin. poster
67 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fahlströms Väg 3, 741 92 Knivsta
Postadress
Fahlströms Väg 3, 741 92 Knivsta
Verksamhetsbeskrivning
Byggverksamhet åt privatpersoner och företag. Nybyggnation, tillbyggnad och renovering.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 227 tkr | −232 tkr | – |
| 2019 | 1 304 tkr | −4 tkr | – |
| 2020 | 1 962 tkr | 220 tkr | 333 tkr |
| 2021 | 1 339 tkr | −70 tkr | 212 tkr |
| 2022 | 1 209 tkr | −46 tkr | 166 tkr |
| 2023 | 1 210 tkr | 201 tkr | 346 tkr |
| 2024 | 659 tkr | −200 tkr | 96 tkr |
| 2025 | 707 tkr | 67 tkr | 163 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 9,5 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 7,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 707 | 659 | 1 210 | 1 209 | 1 339 | 1 962 | 1 304 | 1 227 |
| Rörelseintäkter | 707 | 659 | 1 210 | 1 209 | 1 339 | 1 962 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 122 | 156 | 263 | 466 | 603 | 1 043 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 195 | 190 | 189 | 173 | 206 | 197 | – | – |
| Personalkostnader | 317 | 507 | 552 | 611 | 600 | 502 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 640 | 858 | 1 009 | 1 255 | 1 409 | 1 742 | – | – |
| Rörelseresultat | 67 | −199 | 201 | −46 | −70 | 221 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 67 | −200 | 201 | −46 | −70 | 220 | −4 | −232 |
| Resultat före skatt | 67 | −200 | 201 | −46 | −70 | 220 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 21 | – | 0 | −1 | – | – |
| Årets resultat | 67 | −200 | 179 | −46 | −70 | 222 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 10 | 15 | 20 | 26 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 | 14 | 7 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 24 | 24 | 23 | 20 | 26 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 69 | 0 | 99 | 7 | 66 | 85 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 111 | 63 | 179 | 54 | 98 | 117 | – | – |
| Kassa och bank | 116 | 39 | 218 | 158 | 134 | 265 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 226 | 101 | 398 | 212 | 232 | 383 | – | – |
| Summa tillgångar | 251 | 125 | 420 | 232 | 258 | 383 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 46 | 246 | 116 | 162 | 233 | 61 | – | – |
| Fritt eget kapital | 113 | 46 | 296 | 116 | 162 | 283 | – | – |
| Eget kapital | 163 | 96 | 346 | 166 | 212 | 333 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 8 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 16 | 12 | 38 | 27 | 14 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 88 | 29 | 74 | 66 | 45 | 50 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 251 | 125 | 420 | 232 | 258 | 383 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 50 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65 % | 77,1 % | 82,3 % | 71,6 % | 82,5 % | 87 % | – | – |
| Kassalikviditet | 258 % | 354 % | 534 % | 322 % | 514 % | 770 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,5 % | −30,1 % | 16,6 % | −3,8 % | −5,3 % | 11,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9,5 % | −30,3 % | 16,6 % | −3,8 % | −5,3 % | 11,2 % | −0,3 % | −18,9 % |
| Omsättningstillväxt | 7,2 % | −45,5 % | 0,1 % | −9,7 % | −31,8 % | 50,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 41 % | −207,5 % | 51,9 % | −27,6 % | −33,2 % | 66,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 707 tkr | 659 tkr | 1 210 tkr | 1 209 tkr | 1 339 tkr | 1 962 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 20 tkr | 14 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 67 tkr | −200 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 67 tkr | −200 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 200 tkr | −179 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −200 tkr | 179 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 50 tkr |
| Forslag disposition | 113 tkr | 46 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 113 tkr | 46 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | – | 0 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 5 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 26 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 21 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 32 tkr | 39 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 62 tkr | 7 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Micke Sundhs hus & bygg ABHuvudarbetsställe
Fahlströms Väg 3, 741 92 Knivsta
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556911-1254
Registreringsdatum
21 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Knivsta, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.