Mickewalls måleri AB
559059-8222Aktiebolagreg. 2016
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
2 072 tkr
Resultat efter fin. poster
269 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Berggårdsvägen 10, 761 71 Norrtälje
Postadress
Berggårdsvägen 10, 761 71 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Måleri- och tapetsering och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 800 tkr | 180 tkr | – |
| 2021 | 1 477 tkr | 11 tkr | – |
| 2022 | 1 125 tkr | 98 tkr | 346 tkr |
| 2023 | 2 072 tkr | 269 tkr | 410 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 60,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 13 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 84,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 072 | 1 125 | 1 477 | 1 800 |
| Rörelseintäkter | 2 072 | 1 125 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 450 | 163 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 165 | 284 | – | – |
| Personalkostnader | 1 186 | 577 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 803 | 1 026 | – | – |
| Rörelseresultat | 269 | 99 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 269 | 98 | 11 | 180 |
| Resultat före skatt | 269 | 98 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 56 | 20 | – | – |
| Årets resultat | 214 | 78 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 2 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 2 | – | – |
| Kundfordringar | 197 | 104 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 391 | 230 | – | – |
| Kassa och bank | 281 | 204 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 673 | 434 | – | – |
| Summa tillgångar | 673 | 436 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 146 | 218 | – | – |
| Fritt eget kapital | 360 | 296 | – | – |
| Eget kapital | 410 | 346 | – | – |
| Leverantörsskulder | 27 | 48 | – | – |
| Skatteskulder | 17 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 263 | 90 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 673 | 436 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60,9 % | 79,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 256 % | 481 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 13 % | 8,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 13 % | 8,7 % | 0,7 % | 10 % |
| Omsättningstillväxt | 84,2 % | −23,8 % | −17,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,2 % | 22,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 036 tkr | 1 125 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 214 tkr | 78 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 214 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −78 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 78 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | – |
| Forslag disposition | 360 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 210 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 195 tkr | 106 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 10 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 10 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 201 tkr | 31 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 18 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Mickewalls måleri ABHuvudarbetsställe
Berggårdsvägen 10, 761 71 Norrtälje
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559059-8222
Registreringsdatum
21 april 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.