Middlegard AB
556955-1012Aktiebolagreg. 2013
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 569 tkr
Resultat efter fin. poster
624 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rimfrostgatan 39 Lgh 1101, 418 40 Göteborg
Postadress
c/o Birgitta Karlsson, Rimfrostgatan 39 Lgh 1101, 418 40 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva produktutveckling och konsultverksamhet inom mjukvara, lågspänningselektronik, mekanik, digital och analog ljud- och bildbehandling, bedriva kursverksamhet, handel och förvaltning av värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | −0 tkr | −6 tkr | – |
| 2017 | −0 tkr | 132 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −24 tkr | 334 tkr |
| 2019 | 453 tkr | 293 tkr | 398 tkr |
| 2020 | 1 452 tkr | 733 tkr | 829 tkr |
| 2021 | 1 342 tkr | 563 tkr | 764 tkr |
| 2022 | 1 345 tkr | 554 tkr | 792 tkr |
| 2023 | 1 419 tkr | 546 tkr | 814 tkr |
| 2024 | 1 547 tkr | 662 tkr | 709 tkr |
| 2025 | 1 569 tkr | 624 tkr | 702 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 39,7 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 1,5 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 569 | 1 547 | 1 419 | 1 345 | 1 342 | 1 452 | 453 | 0 | −0 | −0 |
| Rörelseintäkter | 1 569 | 1 547 | 1 419 | 1 345 | 1 342 | 1 452 | 453 | 0 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 65 | 48 | 43 | 46 | 53 | 50 | 26 | 15 | – | – |
| Personalkostnader | 881 | 823 | 824 | 741 | 724 | 670 | 233 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 946 | 872 | 867 | 787 | 777 | 719 | 259 | 15 | – | – |
| Rörelseresultat | 623 | 675 | 552 | 558 | 565 | 733 | 193 | −15 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 14 | 6 | 4 | 3 | 1 | 1 | 9 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −12 | −5 | −4 | −2 | −0 | 99 | −9 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 624 | 662 | 546 | 554 | 563 | 733 | 293 | −24 | 132 | −6 |
| Bokslutsdispositioner | −124 | −160 | −139 | −139 | −141 | −184 | −48 | 88 | – | – |
| Resultat före skatt | 499 | 502 | 407 | 415 | 422 | 549 | 245 | 64 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 107 | 107 | 86 | 86 | 87 | 118 | 31 | 14 | – | – |
| Årets resultat | 393 | 395 | 321 | 329 | 335 | 431 | 214 | 50 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 306 | 1 287 | 1 491 | 1 084 | 1 086 | 901 | 367 | 351 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 306 | 1 287 | 1 491 | 1 084 | 1 086 | 901 | 367 | 351 | – | – |
| Kundfordringar | 181 | 188 | 181 | 173 | 166 | 0 | 106 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 295 | 308 | 316 | 272 | 276 | 102 | 106 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 534 | 345 | 363 | 545 | 466 | 564 | 235 | 14 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 830 | 653 | 680 | 816 | 742 | 666 | 340 | 14 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 136 | 1 940 | 2 170 | 1 900 | 1 827 | 1 567 | 707 | 365 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 259 | 264 | 442 | 414 | 379 | 348 | 134 | 234 | – | – |
| Fritt eget kapital | 652 | 659 | 764 | 742 | 714 | 779 | 348 | 284 | – | – |
| Eget kapital | 702 | 709 | 814 | 792 | 764 | 829 | 398 | 334 | – | – |
| Obeskattade reserver | 945 | 821 | 661 | 522 | 383 | 242 | 58 | 10 | – | – |
| Långfristiga skulder | 19 | 0 | 0 | 188 | 187 | 0 | 66 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 18 | 14 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 3 | 107 | 102 | 45 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 469 | 410 | 695 | 398 | 494 | 496 | 186 | 21 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 136 | 1 940 | 2 170 | 1 900 | 1 827 | 1 567 | 707 | 365 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 280 | 400 | 500 | 300 | 300 | 400 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68 % | 70,2 % | 61,7 % | 63,5 % | 58,4 % | 65,1 % | 62,7 % | 93,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 177 % | 159 % | 98 % | 205 % | 150 % | 134 % | 183 % | 64 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 39,7 % | 43,6 % | 38,9 % | 41,5 % | 42,1 % | 50,5 % | 42,7 % | −1 541 400 % | – | – |
| Vinstmarginal | 39,7 % | 42,8 % | 38,5 % | 41,2 % | 41,9 % | 50,5 % | 64,6 % | −2 443 700 % | −107 063,4 % | 143 875 % |
| Omsättningstillväxt | 1,5 % | 9 % | 5,5 % | 0,2 % | −7,6 % | 220,8 % | 45 263 900 % | −100,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 56 % | 55,8 % | 39,5 % | 41,5 % | 43,8 % | 52 % | 53,7 % | 14,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 1 452 tkr | 453 tkr | 0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 306 tkr | 1 287 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 306 tkr | 1 287 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 88 | 203 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 19 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 393 tkr | 395 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 393 tkr | 395 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −395 tkr | −321 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 395 tkr | 321 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | 500 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −124 tkr | −160 tkr |
| Forslag disposition | 652 tkr | 659 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 372 tkr | 259 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 280 tkr | 400 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 103 tkr | 107 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 469 tkr | 410 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 19 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 945 tkr | 821 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Middlegard ABHuvudarbetsställe
Rimfrostgatan 39 Lgh 1101, 418 40 Göteborg
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556955-1012
Registreringsdatum
17 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 71.123 – Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.