Mikael AB
559329-1767Aktiebolagreg. 2021
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
1 251 tkr
Resultat efter fin. poster
67 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
2
Mikael.se
mikael.se
Adresser
Besöksadress
Smältverksgatan 160, 724 74 Västerås
Postadress
Smältverksgatan 160, 724 74 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva person- och godstransporter samt import och export av bilar och bildelar och bilverkstad samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 1 592 tkr | 35 tkr | 56 tkr |
| 2023 | 1 561 tkr | 66 tkr | 108 tkr |
| 2024 | 1 251 tkr | 67 tkr | 162 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,2 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 5,3 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −19,9 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 251 | 1 561 | 1 592 |
| Övriga rörelseintäkter | 19 | 132 | 82 |
| Rörelseintäkter | 1 270 | 1 693 | 1 674 |
| Råvaror och förnödenheter | 514 | 690 | 780 |
| Övriga externa kostnader | 131 | 57 | 58 |
| Personalkostnader | 476 | 792 | 700 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 72 | 64 |
| Rörelsekostnader | 1 194 | 1 611 | 1 601 |
| Rörelseresultat | 77 | 83 | 73 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 10 | 17 | 38 |
| Finansiella poster | −10 | −17 | −38 |
| Resultat efter finansiella poster | 67 | 66 | 35 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | – |
| Resultat före skatt | 67 | 66 | 35 |
| Skatt på årets resultat | 14 | 14 | 4 |
| Årets resultat | 53 | 52 | 31 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 197 | 269 | 340 |
| Anläggningstillgångar | 197 | 269 | 340 |
| Kundfordringar | 75 | 34 | – |
| Kortfristiga fordringar | 95 | 43 | 14 |
| Kassa och bank | 1 | 13 | 18 |
| Omsättningstillgångar | 96 | 56 | 32 |
| Summa tillgångar | 293 | 325 | 372 |
| Aktiekapital | 25 | 0 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 83 | 31 | 0 |
| Fritt eget kapital | 137 | 83 | 31 |
| Eget kapital | 162 | 108 | 56 |
| Långfristiga skulder | 0 | – | 280 |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 5 |
| Skatteskulder | 27 | 14 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 131 | 217 | 36 |
| Summa eget kapital och skulder | 293 | 325 | 372 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | – | 2 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,2 % | 33,4 % | 15,1 % |
| Kassalikviditet | 73 % | 26 % | 89 % |
| Rörelsemarginal | 6,1 % | 5,3 % | 4,6 % |
| Vinstmarginal | 5,3 % | 4,2 % | 2,2 % |
| Omsättningstillväxt | −19,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 32,8 % | 48,1 % | 55,6 % |
| Omsättning per anställd | 626 tkr | – | 796 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 53 tkr | 21 tkr |
| Ej registrerat aktiekapital | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 53 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −52 tkr | −31 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 52 tkr | 31 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital overkursfond balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital overkursfond utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | 162 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 53 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 137 tkr | 83 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 137 tkr | 83 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 197 tkr | 269 tkr |
| Overkursfond | 0 | 0 |
| Overkursfond bunden | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 104 tkr | 199 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | – |
| Reservfond | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | – |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 29 juli 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Mikael ABHuvudarbetsställe
Smältverksgatan 160, 724 74 Västerås
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559329-1767
Registreringsdatum
29 juli 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.