Millemont AB
556543-2522Aktiebolagreg. 1997
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
4 998 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karlavägen 81, 114 59 Stockholm
Postadress
Karlavägen 81, 114 59 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet är att långsiktigt äga och förvalta fastigheter och aktier och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | 19 998 tkr | 20 389 tkr |
| 2022 | – | 2 348 tkr | 6 737 tkr |
| 2023 | – | −2 tkr | 1 736 tkr |
| 2024 | – | 3 298 tkr | 5 088 tkr |
| 2025 | – | 4 998 tkr | 6 086 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 5 000 | 3 300 | 0 | 2 350 | 20 000 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 5 000 | 3 300 | 0 | 2 350 | 20 000 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 998 | 3 298 | −2 | 2 348 | 19 998 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 54 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 998 | 3 352 | −2 | 2 348 | 19 998 |
| Årets resultat | 4 998 | 3 352 | −2 | 2 348 | 19 998 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 767 | 7 767 | 6 766 | 6 354 | 3 100 |
| Anläggningstillgångar | 7 767 | 7 767 | 6 766 | 6 354 | 3 100 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 1 545 | 17 750 |
| Kassa och bank | 32 | 35 | 36 | 38 | 39 |
| Omsättningstillgångar | 32 | 35 | 36 | 1 583 | 17 789 |
| Summa tillgångar | 7 799 | 7 801 | 6 802 | 7 937 | 20 889 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Bundet eget kapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Balanserat resultat | 788 | 1 436 | 1 437 | 4 089 | 90 |
| Fritt eget kapital | 5 786 | 4 788 | 1 436 | 6 437 | 20 089 |
| Eget kapital | 6 086 | 5 088 | 1 736 | 6 737 | 20 389 |
| Kortfristiga skulder | 1 713 | 2 713 | 5 067 | 1 200 | 500 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 799 | 7 801 | 6 802 | 7 937 | 20 889 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | 5 000 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78 % | 65,2 % | 25,5 % | 84,9 % | 97,6 % |
| Kassalikviditet | 2 % | 1 % | 1 % | 132 % | 3 558 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 82,1 % | 65,9 % | −0,1 % | 34,9 % | 98,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 100 tkr | 1 100 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 100 tkr | 1 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 6 667 tkr | 6 667 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 4 998 tkr | 3 352 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 54 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 998 tkr | 3 352 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 352 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 352 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 4 000 tkr | – |
| Forslag disposition | 5 786 tkr | 4 788 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 786 tkr | 4 788 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 | 1 |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Reservfond | 100 tkr | 100 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 713 tkr | 2 713 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Millemont ABHuvudarbetsställe
Karlavägen 81, 114 59 Stockholm
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556543-2522
Registreringsdatum
16 juni 1997
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.