Milvus Holding 2 AB
556912-0255Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
1 250 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Wittstocksgatan 10, 115 24 Stockholm
Postadress
Wittstocksgatan 10, 115 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga aktier, obligationer, fastigheter och annan lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −3 503 tkr | – |
| 2022 | – | 174 tkr | 479 tkr |
| 2023 | – | 1 733 tkr | 2 028 tkr |
| 2024 | – | 998 tkr | 1 032 tkr |
| 2025 | – | 1 250 tkr | 1 579 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,9 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 2 | 8 | −0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 0 | 2 | 8 | −0 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | −2 | −8 | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 250 | 1 000 | 1 738 | −10 539 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 3 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 1 250 | 1 000 | 1 741 | 173 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 250 | 998 | 1 733 | 174 | −3 503 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 250 | 998 | 1 733 | 174 | – | – |
| Årets resultat | 1 250 | 998 | 1 733 | 174 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 400 | 400 | 311 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 400 | 400 | 311 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 316 | 769 | 1 896 | 260 | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 2 | 19 | 227 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 318 | 771 | 1 915 | 487 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 718 | 1 171 | 2 226 | 487 | – | – |
| Aktiekapital | 294 | 294 | 294 | 294 | – | – |
| Bundet eget kapital | 294 | 294 | 294 | 294 | – | – |
| Balanserat resultat | 34 | −261 | 0 | 11 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 284 | 737 | 1 733 | 184 | – | – |
| Eget kapital | 1 579 | 1 032 | 2 028 | 479 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 140 | 140 | 198 | 9 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 718 | 1 171 | 2 226 | 487 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 250 | 703 | 1 733 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,9 % | 88,1 % | 91,1 % | 98,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 943 % | 552 % | 965 % | 5 539 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 79,2 % | 96,8 % | 85,5 % | 36,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 400 tkr | 400 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden fusion | – | 89 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 250 tkr | 998 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 250 tkr | 998 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −998 tkr | −1 733 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 703 tkr | 1 733 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 998 tkr | 1 733 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens | – | −261 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 568 tkr | 65 tkr |
| Forslag disposition | 1 284 tkr | 737 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 34 tkr | 34 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | 1 250 tkr | 703 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 748 tkr | 704 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 134 tkr | 134 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Milvus Holding 2 ABHuvudarbetsställe
Wittstocksgatan 10, 115 24 Stockholm
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556912-0255
Registreringsdatum
28 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
294 100 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.211 – Holdingverksamhet i finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.