Minanda Adviser AB
559125-4783Aktiebolagreg. 2017
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 867 tkr
Resultat efter fin. poster
59 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Koltrastvägen 5, 141 41 Huddinge
Postadress
Koltrastvägen 5, 141 41 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva affärsutveckling och redovisning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 184 tkr | 56 tkr | 81 tkr |
| 2020 | 1 814 tkr | 290 tkr | 247 tkr |
| 2021 | 1 557 tkr | 263 tkr | 284 tkr |
| 2022 | 2 164 tkr | 464 tkr | 408 tkr |
| 2023 | 1 864 tkr | 138 tkr | 509 tkr |
| 2024 | 1 749 tkr | 12 tkr | 511 tkr |
| 2025 | 1 880 tkr | −8 tkr | 512 tkr |
| 2026 | 1 867 tkr | 59 tkr | 576 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 77,4 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 3,2 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −0,7 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 867 | 1 880 | 1 749 | 1 864 | 2 164 | 1 557 | 1 814 | 1 184 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 26 | – | – | 0 | 9 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 867 | 1 880 | 1 775 | 1 864 | 2 164 | 1 557 | 1 823 | 1 184 |
| Råvaror och förnödenheter | 731 | 799 | 806 | 679 | 657 | 406 | 506 | 320 |
| Övriga externa kostnader | 384 | 328 | 278 | 304 | 288 | 228 | 223 | 270 |
| Personalkostnader | 694 | 766 | 686 | 744 | 753 | 660 | 804 | 539 |
| Rörelsekostnader | 1 809 | 1 894 | 1 769 | 1 726 | 1 699 | 1 293 | 1 533 | 1 128 |
| Rörelseresultat | 58 | −14 | 6 | 138 | 465 | 263 | 290 | 56 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 6 | 6 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 1 | 6 | 6 | 0 | −1 | 0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 59 | −8 | 12 | 138 | 464 | 263 | 290 | 56 |
| Bokslutsdispositioner | 32 | 15 | – | 0 | −300 | −210 | −75 | −15 |
| Resultat före skatt | 91 | 7 | 12 | 138 | 164 | 53 | 215 | 41 |
| Skatt på årets resultat | 27 | 6 | 10 | 38 | 40 | 16 | 49 | 10 |
| Årets resultat | 64 | 1 | 2 | 100 | 124 | 37 | 166 | 31 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 211 | 179 | 327 | 253 | 366 | 257 | 259 | 110 |
| Kortfristiga fordringar | 268 | 308 | 484 | 308 | 419 | 336 | 279 | 125 |
| Kassa och bank | 530 | 540 | 361 | 549 | 756 | 564 | 332 | 367 |
| Omsättningstillgångar | 798 | 849 | 845 | 857 | 1 175 | 900 | 611 | 493 |
| Summa tillgångar | 798 | 849 | 845 | 857 | 1 175 | 900 | 611 | 493 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 462 | 461 | 459 | 358 | 234 | 197 | 31 | 0 |
| Fritt eget kapital | 526 | 462 | 461 | 459 | 358 | 234 | 197 | 31 |
| Eget kapital | 576 | 512 | 511 | 509 | 408 | 284 | 247 | 81 |
| Obeskattade reserver | 53 | 85 | 100 | 100 | 100 | 100 | 90 | 15 |
| Leverantörsskulder | 37 | 37 | 42 | 55 | 121 | 68 | 45 | 121 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 86 | 79 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 169 | 252 | 234 | 248 | 667 | 516 | 273 | 397 |
| Summa eget kapital och skulder | 798 | 849 | 845 | 857 | 1 175 | 900 | 611 | 493 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,4 % | 68,2 % | 69,9 % | 68,6 % | 41,5 % | 40,4 % | 52,2 % | 18,8 % |
| Kassalikviditet | 471 % | 337 % | 361 % | 345 % | 176 % | 175 % | 223 % | 124 % |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | −0,7 % | 0,3 % | 7,4 % | 21,5 % | 16,9 % | 16 % | 4,8 % |
| Vinstmarginal | 3,2 % | −0,4 % | 0,7 % | 7,4 % | 21,4 % | 16,9 % | 16 % | 4,7 % |
| Omsättningstillväxt | −0,7 % | 7,5 % | −6,2 % | −13,9 % | 39 % | −14,2 % | 53,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 % | 0,1 % | 0,5 % | 19,7 % | 30,3 % | 13 % | 67,3 % | 38,2 % |
| Omsättning per anställd | – | 1 880 tkr | 1 749 tkr | 1 864 tkr | 2 164 tkr | 1 557 tkr | 1 814 tkr | 1 184 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 64 tkr | 699 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 64 tkr | 699 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −699 | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 699 | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 576 tkr | 512 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 64 tkr | 699 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 32 tkr | 15 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 20 tkr |
| Forslag disposition | 526 tkr | 462 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 526 tkr | 462 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 28 tkr | 61 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 48 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 73 tkr | 123 tkr |
| Periodiseringsfonder | 53 tkr | 85 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 49 tkr | 92 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 mars 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Minanda Adviser ABHuvudarbetsställe
Koltrastvägen 5, 141 41 Huddinge
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559125-4783
Registreringsdatum
15 september 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.