Mindskills AB
559124-4222Aktiebolagreg. 2017
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
213 tkr
Resultat efter fin. poster
168 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kanonbacken 12, 183 63 Täby
Postadress
c/o Maria Scullman, Kanonbacken 12, 183 63 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom strategisk kompetensutveckling, ledarskapsutveckling, förlagsverksamhet och försäljning av kursmaterial och och annan förenlig verksamhet samt äga och förvalta bolag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 49 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −18 tkr | 631 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −18 tkr | 613 tkr |
| 2022 | 213 tkr | 168 tkr | 693 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 78,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 213 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 213 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 45 | 18 | 18 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 45 | 18 | 18 | 0 | – |
| Rörelseresultat | 168 | −18 | −18 | −0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 168 | −18 | −18 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −36 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 132 | −18 | −18 | −0 | – |
| Skatt på årets resultat | 22 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 109 | −18 | −18 | −0 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 975 | 1 014 | 1 014 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 975 | 1 014 | 1 014 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 248 | 13 | – | – | – |
| Kassa och bank | 5 | 0 | 33 | 49 | – |
| Omsättningstillgångar | 253 | 13 | 33 | 49 | – |
| Summa tillgångar | 1 228 | 1 027 | 1 047 | 49 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 50 | – |
| Balanserat resultat | −66 | −19 | −1 | −1 | – |
| Fritt eget kapital | 593 | 513 | 531 | −1 | – |
| Eget kapital | 693 | 613 | 631 | 49 | – |
| Obeskattade reserver | 36 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 17 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 22 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 499 | 414 | 417 | 0 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 228 | 1 027 | 1 047 | 49 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,8 % | 59,7 % | 60,2 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 51 % | 3 % | 8 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 78,7 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 78,9 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,8 % | −2,9 % | −2,9 % | −0,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 975 tkr | 1 014 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 1 014 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 1 |
| Arets resultat eget kapital | 109 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 109 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 18 tkr | 18 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −18 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 693 tkr | 613 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 109 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −36 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 6 tkr |
| Forslag disposition | 593 tkr | −37 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 593 tkr | −37 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 229 tkr | – |
| Medel disponera | 593 tkr | −37 tkr |
| Overkursfond | 550 tkr | 550 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 | 1 |
| Periodiseringsfonder | 36 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 449 tkr | 414 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Mindskills ABHuvudarbetsställe
Kanonbacken 12, 183 63 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559124-4222
Registreringsdatum
7 september 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.