Mingtian AB
556897-7150Aktiebolagreg. 2012
Knivsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
420 tkr
Resultat efter fin. poster
29 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jansberg 107, 741 95 Knivsta
Postadress
Jansberg 107, 741 95 Knivsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall själv eller genom dotterbolag, bedriva rådgivning och affärsutveckling avseende företags organisation, digital transformation och utveckling. Föremålet för bolagets verksamhet är vidare att erbjuda fysiska och digitala mötesplatser, tjänster och support, nätverk för riskkapitalanskaffning, seminarier och utbildningar, utveckling av morgondagens innovativa och hållbara produkter, tjänster och affärsmodeller samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | −9 tkr | – |
| 2017 | 103 tkr | 5 tkr | – |
| 2018 | 48 tkr | −54 tkr | 35 tkr |
| 2019 | 66 tkr | 7 tkr | 41 tkr |
| 2020 | 14 tkr | −15 tkr | 27 tkr |
| 2021 | 87 tkr | 39 tkr | 68 tkr |
| 2022 | 618 tkr | 176 tkr | 187 tkr |
| 2023 | 525 tkr | 16 tkr | 170 tkr |
| 2024 | 408 tkr | −64 tkr | 106 tkr |
| 2025 | 420 tkr | 29 tkr | 135 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 6,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 2,9 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 420 | 408 | 525 | 618 | 87 | 14 | 66 | 48 | 103 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 20 | 0 | 0 | −0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 420 | 428 | 525 | 618 | 87 | 14 | 66 | 48 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 8 | 12 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 184 | 191 | 215 | 153 | 43 | 28 | 44 | 74 | – | – |
| Personalkostnader | 187 | 231 | 219 | 227 | 4 | 0 | 14 | 27 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 61 | 61 | 61 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 392 | 490 | 507 | 442 | 47 | 28 | 59 | 101 | – | – |
| Rörelseresultat | 28 | −62 | 18 | 176 | 39 | −15 | 7 | −53 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −2 | −2 | −0 | −0 | −0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | −64 | 16 | 176 | 39 | −15 | 7 | −54 | 5 | −9 |
| Resultat före skatt | 29 | −64 | 16 | 176 | 39 | −15 | 7 | −54 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 4 | 40 | – | 0 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 29 | −64 | 12 | 137 | 39 | −15 | 7 | −54 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 19 | – | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 108 | 122 | 184 | 245 | 3 | 3 | 3 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 8 | 8 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 108 | 131 | 211 | 245 | 3 | 3 | 3 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 3 | 31 | 70 | 89 | – | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 31 | 70 | 89 | 2 | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Kassa och bank | 67 | 24 | 63 | 152 | 121 | 36 | 60 | 53 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 79 | 55 | 134 | 241 | 123 | 38 | 61 | 54 | – | – |
| Summa tillgångar | 187 | 186 | 344 | 485 | 126 | 41 | 64 | 54 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 56 | 120 | 109 | 0 | −21 | −9 | −15 | 38 | – | – |
| Fritt eget kapital | 85 | 56 | 120 | 137 | 18 | −23 | −9 | −15 | – | – |
| Eget kapital | 135 | 106 | 170 | 187 | 68 | 27 | 41 | 35 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 0 | 30 | 49 | 13 | 1 | 2 | 13 | – | – |
| Skatteskulder | −40 | −36 | 44 | 40 | – | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 52 | 80 | 174 | 299 | 58 | 15 | 23 | 20 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 187 | 186 | 344 | 485 | 126 | 41 | 64 | 54 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 28 | 46 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,1 % | 57 % | 49,4 % | 38,4 % | 53,7 % | 64,4 % | 64,6 % | 63,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 152 % | 69 % | 77 % | 81 % | 210 % | 258 % | 268 % | 276 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,8 % | −15,3 % | 3,4 % | 28,6 % | 45,4 % | −105,7 % | 10,8 % | −108,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,9 % | −15,7 % | 3,1 % | 28,5 % | 45,4 % | −107,1 % | 10,4 % | −110,5 % | 5,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | 2,9 % | −22,3 % | −15 % | 612,8 % | 541,3 % | −78,8 % | 35,6 % | −52,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,3 % | −60,8 % | 6,8 % | 73,2 % | 58 % | −56,5 % | 16,4 % | −154,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 420 tkr | 408 tkr | 525 tkr | 618 tkr | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 8 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 8 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 8 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 29 tkr | −64 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 29 tkr | −64 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 64 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −64 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 106 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | −64 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forslag disposition | 85 tkr | 56 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 85 tkr | 56 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 108 tkr | 122 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 306 tkr | 306 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 198 tkr | 184 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 61 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | – | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | – | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 19 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 78 tkr | 86 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Mingtian ABHuvudarbetsställe
Jansberg 107, 741 95 Knivsta
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556897-7150
Registreringsdatum
2 juli 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Knivsta, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 62.202 – Datordrifttjänster
- SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.