MiTech Creations AB
559239-6930Aktiebolagreg. 2020
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
220 tkr
Resultat efter fin. poster
−120 tkr
Soliditet
−219 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vintergaloppsgatan 33, 183 41 Täby
Postadress
c/o Mitesh Patel, Vintergaloppsgatan 33, 183 41 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT, framför allt gällande infrastruktur, kundsupport, servicedesks, backofficeadministration och nätverk.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 92 tkr | −33 tkr | – |
| 2021 | 389 tkr | 20 tkr | 11 tkr |
| 2022 | 306 tkr | 36 tkr | 28 tkr |
| 2023 | 767 tkr | 41 tkr | 66 tkr |
| 2024 | 220 tkr | −120 tkr | −54 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −219,3 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −54,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −71,3 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 220 | 767 | 306 | 389 | 92 |
| Rörelseintäkter | 220 | 767 | 306 | 389 | – |
| Övriga externa kostnader | 128 | 92 | 47 | 81 | – |
| Personalkostnader | 212 | 634 | 223 | 288 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | −0 | 1 | −0 | – |
| Rörelsekostnader | 340 | 726 | 270 | 369 | – |
| Rörelseresultat | −120 | 41 | 36 | 20 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | – | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −120 | 41 | 36 | 20 | −33 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 12 | −12 | – | – |
| Resultat före skatt | −120 | 53 | 24 | 20 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 14 | 8 | 1 | – |
| Årets resultat | −120 | 39 | 16 | 19 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 25 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 27 | 36 | 36 | – |
| Kassa och bank | 21 | 117 | 64 | 32 | – |
| Omsättningstillgångar | 25 | 145 | 99 | 68 | – |
| Summa tillgångar | 25 | 145 | 99 | 68 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 41 | 3 | −14 | −33 | – |
| Fritt eget kapital | −79 | 41 | 3 | −14 | – |
| Eget kapital | −54 | 66 | 28 | 11 | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 12 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 9 | 22 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 78 | 78 | 60 | 56 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 25 | 145 | 99 | 68 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −219,3 % | 45,9 % | 37,3 % | 16,9 % | – |
| Kassalikviditet | 31 % | 185 % | 166 % | 120 % | – |
| Rörelsemarginal | −54,4 % | 5,3 % | 11,6 % | 5,3 % | – |
| Vinstmarginal | −54,6 % | 5,4 % | 11,8 % | 5,1 % | −35,9 % |
| Omsättningstillväxt | −71,3 % | 150,7 % | −21,3 % | −99,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 223,4 % | 58,5 % | 58,3 % | 169,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 220 tkr | 384 tkr | 306 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −120 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −120 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −39 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 39 tkr | 16 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 12 tkr |
| Forslag disposition | −79 tkr | 41 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −79 tkr | 41 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 61 tkr | 57 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
MiTech Creations ABHuvudarbetsställe
Vintergaloppsgatan 33, 183 41 Täby
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559239-6930
Registreringsdatum
31 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.202 – Datordrifttjänster
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.