miThings AB
556954-2268Aktiebolagreg. 2013
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
860 tkr
Resultat efter fin. poster
−255 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Scheelevägen 15, 223 63 Lund
Postadress
Scheelevägen 15, 223 63 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Mjukvaruutveckling, utredningsarbete, ledning och rådgivning framför allt baserat på mobila teknologier, kopplat till tjänste-, affärs-, och produktutveckling, främst inom området "saker" kopplade till internet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 547 tkr | 19 tkr | – |
| 2018 | 2 319 tkr | 583 tkr | – |
| 2019 | 1 668 tkr | −125 tkr | 360 tkr |
| 2020 | 1 198 tkr | −81 tkr | 329 tkr |
| 2021 | 1 467 tkr | 76 tkr | 380 tkr |
| 2022 | 3 576 tkr | 1 021 tkr | 979 tkr |
| 2023 | 4 479 tkr | −54 tkr | 759 tkr |
| 2024 | 3 693 tkr | −715 tkr | 286 tkr |
| 2025 | 860 tkr | −255 tkr | 31 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 13,8 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −29,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −76,7 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 860 | 3 693 | 4 479 | 3 576 | 1 467 | 1 198 | 1 668 | 2 319 | 1 547 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 140 | 40 | 419 | 741 | 6 | 247 | – | – |
| Rörelseintäkter | 866 | 3 833 | 4 519 | 3 995 | 2 208 | 1 204 | 1 915 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 1 011 | 1 008 | 0 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 | 1 | 38 | −29 | 133 | 61 | 53 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 466 | 1 115 | 1 321 | 1 198 | 550 | 260 | 422 | – | – |
| Personalkostnader | 648 | 2 430 | 2 195 | 1 801 | 1 432 | 955 | 1 561 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 6 | −6 | 3 | 0 | 15 | 4 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 121 | 4 553 | 4 568 | 2 974 | 2 132 | 1 284 | 2 039 | – | – |
| Rörelseresultat | −255 | −719 | −49 | 1 021 | 76 | −80 | −125 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 11 | −3 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 6 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 4 | −5 | 0 | −0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −255 | −715 | −54 | 1 021 | 76 | −81 | −125 | 583 | 19 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 242 | 35 | −261 | −15 | 50 | 130 | – | – |
| Resultat före skatt | −255 | −473 | −19 | 760 | 61 | −31 | 5 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 161 | 10 | 0 | 3 | – | – |
| Årets resultat | −255 | −473 | −19 | 599 | 51 | −31 | 2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 4 | 7 | 10 | 14 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 10 | 15 | 2 | 2 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 | 10 | 14 | 17 | 25 | 16 | 2 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 121 | 668 | 803 | 277 | 293 | 383 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 115 | 498 | 862 | 1 149 | 430 | 334 | 383 | – | – |
| Kassa och bank | 99 | 43 | 741 | 599 | 176 | 126 | 174 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 214 | 541 | 1 603 | 1 748 | 606 | 461 | 557 | – | – |
| Summa tillgångar | 224 | 552 | 1 617 | 1 766 | 631 | 477 | 559 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 236 | 709 | 729 | 330 | 279 | 310 | 308 | – | – |
| Fritt eget kapital | −19 | 236 | 709 | 929 | 330 | 279 | 310 | – | – |
| Eget kapital | 31 | 286 | 759 | 979 | 380 | 329 | 360 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 242 | 276 | 15 | 0 | 50 | – | – |
| Leverantörsskulder | 109 | 163 | 261 | 156 | 44 | 14 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 164 | 163 | 6 | 0 | 62 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 193 | 266 | 616 | 511 | 236 | 148 | 149 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 224 | 552 | 1 617 | 1 766 | 631 | 477 | 559 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 4 | 5 | 3 | 2 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 13,8 % | 51,9 % | 58,9 % | 67,9 % | 62,2 % | 69 % | 71,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 111 % | 204 % | 260 % | 342 % | 257 % | 312 % | 374 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −29,6 % | −19,5 % | −1,1 % | 28,5 % | 5,2 % | −6,7 % | −7,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −29,7 % | −19,4 % | −1,2 % | 28,5 % | 5,2 % | −6,8 % | −7,5 % | 25,1 % | 1,2 % |
| Omsättningstillväxt | −76,7 % | −17,5 % | 25,3 % | 143,8 % | 22,5 % | −28,2 % | −28,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −821,4 % | −165,5 % | −2,6 % | 61,2 % | 13,4 % | −9,3 % | 0,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 860 tkr | 1 847 tkr | 1 120 tkr | 715 tkr | 489 tkr | 599 tkr | 556 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 8 tkr | 8 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 8 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 2 tkr | 2 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −255 tkr | −473 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −255 tkr | −473 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 473 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −473 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 31 tkr | 286 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −255 tkr | −473 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 242 tkr |
| Forslag disposition | −19 tkr | 236 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −19 tkr | 236 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 115 tkr | 376 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 459 | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 28 tkr | 36 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 56 tkr | 67 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
miThings ABHuvudarbetsställe
Scheelevägen 15, 223 63 Lund
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556954-2268
Registreringsdatum
13 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.