Mitmansahl 2 A AB
559194-8491Aktiebolagreg. 2019
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 475 tkr
Resultat efter fin. poster
170 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Reprovägen 12 2TR, 183 77 Täby
Postadress
Reprovägen 12 2TR, 183 77 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −19 tkr | 43 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −208 tkr | 43 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −153 tkr | 43 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −10 tkr | 33 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −159 tkr | 49 tkr |
| 2024 | 596 tkr | −381 tkr | 50 tkr |
| 2025 | 1 475 tkr | 170 tkr | 220 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 11,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 147,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 475 | 596 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 475 | 596 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 115 | 29 | 8 | 9 | 11 | 8 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 34 | 455 | 3 | 1 | 1 | 1 | 14 |
| Personalkostnader | 0 | 152 | 147 | 0 | 141 | 200 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 603 | 200 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 752 | 836 | 158 | 10 | 153 | 208 | 19 |
| Rörelseresultat | 723 | −240 | −158 | −10 | −153 | −208 | −19 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 553 | 141 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −553 | −141 | −0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 170 | −381 | −159 | −10 | −153 | −208 | −19 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 208 | 12 |
| Resultat före skatt | 170 | −381 | −159 | −10 | −153 | 0 | −7 |
| Årets resultat | 170 | −381 | −159 | −10 | −153 | 0 | −7 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 22 061 | 22 705 | 9 491 | 2 642 | 2 484 | 2 484 | 2 484 |
| Anläggningstillgångar | 22 061 | 22 705 | 9 491 | 2 642 | 2 484 | 2 484 | 2 484 |
| Kundfordringar | 369 | 365 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 967 | 942 | 204 | 22 | 6 | 0 | 12 |
| Kassa och bank | 76 | 324 | 228 | 3 | 1 | 0 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 1 043 | 1 266 | 432 | 25 | 8 | 0 | 47 |
| Summa tillgångar | 23 105 | 23 971 | 9 923 | 2 668 | 2 492 | 2 484 | 2 530 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 381 | −17 | −7 | −7 | −7 | 0 |
| Fritt eget kapital | 170 | 0 | −1 | −17 | −7 | −7 | −7 |
| Eget kapital | 220 | 50 | 49 | 33 | 43 | 43 | 43 |
| Leverantörsskulder | 30 | 451 | 294 | 159 | – | – | – |
| Skatteskulder | 32 | 37 | 15 | 30 | 16 | 6 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 22 885 | 23 921 | 9 873 | 2 635 | 2 448 | 2 441 | 2 487 |
| Summa eget kapital och skulder | 23 105 | 23 971 | 9 923 | 2 668 | 2 492 | 2 484 | 2 530 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1 % | 0,2 % | 0,5 % | 1,2 % | 1,7 % | 1,8 % | 1,7 % |
| Kassalikviditet | 5 % | 5 % | 4 % | 1 % | 0 % | 0 % | 2 % |
| Rörelsemarginal | 49 % | −40,3 % | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 11,5 % | −63,9 % | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 147,5 % | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 77,3 % | −762,3 % | −320,7 % | −30,9 % | −353,1 % | 0,2 % | −15,5 % |
| Omsättning per anställd | – | 596 tkr | 0 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 170 tkr | −381 tkr |
| Byggnader mark | 21 700 tkr | 22 344 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 22 503 tkr | 22 543 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 803 tkr | 200 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | −41 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 20 146 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 603 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 170 tkr | −381 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 381 tkr | 159 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −381 tkr | −159 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 382 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 220 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 170 tkr | −381 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 382 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 557 tkr | 557 tkr |
| Forslag disposition | 170 tkr | 41 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 170 tkr | 41 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 8 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 33 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 13 908 tkr | 14 300 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 362 tkr | 362 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 362 tkr | 362 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 0 | 13 415 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −20 146 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 8 438 tkr | 8 622 tkr |
| Stallda sakerheter | 14 300 tkr | 14 300 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 14 300 tkr | 14 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 477 tkr | 511 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Mitmansahl 2 A ABHuvudarbetsställe
Reprovägen 12 2TR, 183 77 Täby
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559194-8491
Registreringsdatum
13 februari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.