mittCRM AB
556948-5690Aktiebolagreg. 2013
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
7 tkr
Resultat efter fin. poster
−21 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Industrivägen 19, 302 41 Halmstad
Postadress
Industrivägen 19, 302 41 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Konsultation och utbildning inom försäljning, försäljning av mjukvara samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 437 tkr | −50 tkr | – |
| 2019 | 48 tkr | −14 tkr | – |
| 2020 | 34 tkr | −10 tkr | 209 tkr |
| 2021 | 84 tkr | −9 tkr | 199 tkr |
| 2022 | 12 tkr | −86 tkr | 69 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −4 tkr | 65 tkr |
| 2024 | – | −2 tkr | 63 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −3 tkr | 60 tkr |
| 2026 | 7 tkr | −21 tkr | 38 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −300 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 | 0 | – | 0 | 12 | 84 | 34 | 48 | 437 |
| Förändring av lager | – | – | – | 0 | −7 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 | 0 | – | 0 | 5 | 84 | 34 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 28 | 3 | 2 | 4 | 67 | 13 | 9 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 8 | 62 | 18 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 15 | 15 | 15 | – | – |
| Rörelsekostnader | 28 | 3 | 2 | 4 | 90 | 92 | 43 | – | – |
| Rörelseresultat | −21 | −3 | −2 | −4 | −85 | −9 | −9 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | – | 0 | −0 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −21 | −3 | −2 | −4 | −86 | −9 | −10 | −14 | −50 |
| Resultat före skatt | −21 | −3 | −2 | −4 | −86 | −9 | −10 | – | – |
| Årets resultat | −21 | −3 | −2 | −4 | −86 | −9 | −10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | 0 | 15 | 30 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | 0 | 15 | 30 | – | – |
| Varulager | 0 | 0 | – | – | 0 | 7 | 7 | – | – |
| Kundfordringar | 8 | – | – | – | 0 | 77 | 88 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 35 | 35 | 36 | 36 | 171 | 183 | – | – |
| Kassa och bank | 17 | 25 | 28 | 29 | 33 | 18 | 2 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 40 | 60 | 63 | 65 | 69 | 196 | 192 | – | – |
| Summa tillgångar | 40 | 60 | 63 | 65 | 69 | 211 | 223 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 | 13 | 15 | 19 | 104 | 159 | 169 | – | – |
| Fritt eget kapital | −12 | 10 | 13 | 15 | 19 | 149 | 159 | – | – |
| Eget kapital | 38 | 60 | 63 | 65 | 69 | 199 | 209 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 | 0 | – | – | 0 | 12 | 14 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 40 | 60 | 63 | 65 | 69 | 211 | 223 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | – | – | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,2 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 94,5 % | 93,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 075 % | – | – | – | – | 1 635 % | 1 328 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −303,5 % | – | – | – | −711,4 % | −10,2 % | −26,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −300 % | – | – | – | −716,7 % | −10,7 % | −29,4 % | −29,2 % | −11,4 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | −85,7 % | 147,1 % | −29,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −55,2 % | −5,5 % | −3,1 % | −5,8 % | −124,4 % | −4,6 % | −4,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 84 tkr | 34 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −21 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −21 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 60 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forslag disposition | −12 tkr | 10 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −12 tkr | 10 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 15 tkr | 35 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 76 tkr | 76 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 76 tkr | 76 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter nedskrivningar | – | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 82 | 80 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
mittCRM ABHuvudarbetsställe
Industrivägen 19, 302 41 Halmstad
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556948-5690
Registreringsdatum
11 november 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 46.491 – Partihandel med sport- och fritidsartiklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.