Mittrike Fastigheter AB
559005-1248Aktiebolagreg. 2015
Kumla, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
380 tkr
Resultat efter fin. poster
14 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Orstensgatan 7, 692 72 Kumla
Postadress
Orstensgatan 7, 692 72 Kumla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och bedriva förvaltning av fastigheter, bedriva fastighetsskötsel på uppdrag, äga och förvalta aktier och värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 366 tkr | 21 tkr | – |
| 2020 | 320 tkr | 19 tkr | – |
| 2021 | 334 tkr | 2 584 tkr | 2 754 tkr |
| 2022 | 354 tkr | 67 tkr | 1 514 tkr |
| 2023 | 380 tkr | 14 tkr | 1 527 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 35,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 3,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 7,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 380 | 354 | 334 | 320 | 366 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 735 | – | – |
| Rörelseintäkter | 380 | 354 | 2 069 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 184 | 177 | 279 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 43 | 43 | 43 | – | – |
| Rörelsekostnader | 227 | 221 | 322 | – | – |
| Rörelseresultat | 153 | 133 | 1 747 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 675 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 149 | 69 | 39 | – | – |
| Finansiella poster | −139 | −66 | 837 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 14 | 67 | 2 584 | 19 | 21 |
| Bokslutsdispositioner | 5 | −4 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 19 | 63 | 2 584 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 6 | 13 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 13 | 50 | 2 583 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 237 | 2 280 | 2 323 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 237 | 2 280 | 2 323 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 4 | 194 | – | – |
| Kassa och bank | 2 183 | 2 207 | 3 432 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 203 | 2 211 | 3 626 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 440 | 4 491 | 5 949 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 464 | 1 414 | 121 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 477 | 1 464 | 2 704 | – | – |
| Eget kapital | 1 527 | 1 514 | 2 754 | – | – |
| Obeskattade reserver | 37 | 42 | 38 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 724 | 2 794 | 2 901 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 10 | – | – |
| Skatteskulder | 29 | 18 | 10 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 152 | 141 | 256 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 440 | 4 491 | 5 949 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 35,1 % | 34,4 % | 46,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 453 % | 1 570 % | 1 415 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 40,2 % | 37,6 % | 523 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,7 % | 18,9 % | 773,7 % | 5,9 % | 5,7 % |
| Omsättningstillväxt | 7,3 % | 6 % | 4,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 % | 3,3 % | 93,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 13 tkr | 50 tkr |
| Byggnader mark | 2 237 tkr | 2 280 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 607 tkr | 2 607 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 371 tkr | 327 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 43 tkr | 43 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 13 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −50 tkr | −2 583 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 50 tkr | 2 583 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 1 290 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 527 tkr | 1 514 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 13 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 1 290 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 5 tkr | −4 tkr |
| Forslag disposition | 1 477 tkr | 1 464 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 477 tkr | 1 464 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 443 tkr | 2 513 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 70 tkr | 70 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 724 tkr | 2 794 tkr |
| Periodiseringsfonder | 37 tkr | 42 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 2 425 tkr | 2 425 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 2 425 tkr | 2 425 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 48 tkr | 48 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Mittrike Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Orstensgatan 7, 692 72 Kumla
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559005-1248
Registreringsdatum
25 februari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kumla, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.