Mj Cinf AB
559391-4343Aktiebolagreg. 2022
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
836 tkr
Resultat efter fin. poster
96 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
1
Hem
Datahantering, modellering och statistisk inlärning/analys.
mjcinf.se
Adresser
Besöksadress
Ridspögatan 6, 213 77 Malmö
Postadress
Ridspögatan 6, 213 77 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och tillämpad matematik samt därmed förenlig verksamhet. Uppfödning och tävlingsverksamhet med hästar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2023 | 131 tkr | 25 tkr | 62 tkr |
| 2024 | 460 tkr | 152 tkr | 151 tkr |
| 2025 | 836 tkr | 96 tkr | 208 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 11,4 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 81,9 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 836 | 460 | 131 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 837 | 461 | 131 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 125 | 14 | 19 | – |
| Övriga externa kostnader | 417 | 263 | 88 | – |
| Personalkostnader | 133 | 4 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 41 | 21 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 22 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 738 | 304 | 106 | – |
| Rörelseresultat | 99 | 157 | 25 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 96 | 152 | 25 | – |
| Bokslutsdispositioner | −24 | −39 | −7 | – |
| Resultat före skatt | 72 | 113 | 17 | – |
| Skatt på årets resultat | 15 | 24 | 5 | – |
| Årets resultat | 57 | 89 | 12 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 192 | 82 | 103 | – |
| Anläggningstillgångar | 192 | 82 | 103 | – |
| Kundfordringar | 44 | 19 | 12 | – |
| Kortfristiga fordringar | 63 | 64 | 49 | – |
| Kassa och bank | 71 | 198 | 46 | – |
| Omsättningstillgångar | 134 | 262 | 95 | – |
| Summa tillgångar | 326 | 344 | 197 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 101 | 12 | – | – |
| Fritt eget kapital | 158 | 101 | 12 | – |
| Eget kapital | 208 | 151 | 62 | – |
| Obeskattade reserver | 71 | 47 | 8 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 100 | – | – |
| Skatteskulder | 35 | 29 | 5 | – |
| Kortfristiga skulder | 48 | 47 | 128 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 326 | 344 | 197 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81 % | 54,6 % | 34,6 % | – |
| Kassalikviditet | 282 % | 563 % | 74 % | – |
| Rörelsemarginal | 11,8 % | 34,1 % | 18,8 % | – |
| Vinstmarginal | 11,4 % | 33,1 % | 18,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | 81,9 % | 251,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,2 % | 58,8 % | 19,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 836 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 57 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 57 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −89 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 89 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 208 tkr | 151 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 57 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −24 tkr | −39 tkr |
| Forslag disposition | 158 tkr | 101 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 158 tkr | 101 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 192 tkr | 82 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 253 tkr | 103 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 61 tkr | 21 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 150 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 41 tkr | 21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 39 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 13 tkr | 17 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 100 tkr |
| Periodiseringsfonder | 71 tkr | 47 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 4 aug. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Mj Cinf ABHuvudarbetsställe
Ridspögatan 6, 213 77 Malmö
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559391-4343
Registreringsdatum
4 augusti 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 93.191 – Tävling med hästar
- SNI 58.190 – Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
- SNI 63.920 – Övrig informationsverksamhet
- SNI 01.430 – Uppfödning av hästar och andra hästdjur
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.