MJ Danielsson AB
559133-4437Aktiebolagreg. 2017
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−24 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rådmansvägen 11, 194 44 Upplands Väsby
Postadress
Rådmansvägen 11, 194 44 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt värdepapper och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 18 238 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 149 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 156 tkr | 18 247 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 160 tkr | 18 224 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 157 tkr | 18 193 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 1 566 tkr | 13 071 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −22 tkr | 6 099 tkr |
| 2025 | – | −24 tkr | 6 075 tkr |
| 2026 | – | −24 tkr | 6 051 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 24 | 24 | 31 | 30 | 27 | 24 | 21 | – | – |
| Rörelsekostnader | 24 | 24 | 31 | 30 | 27 | 24 | 21 | – | – |
| Rörelseresultat | −24 | −24 | −31 | −30 | −27 | −24 | −21 | – | – |
| Finansiella poster | – | 0 | 9 | 1 596 | 184 | 184 | 177 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | −24 | −22 | 1 566 | 157 | 160 | 156 | 149 | 18 238 |
| Resultat före skatt | −24 | −24 | −22 | 1 566 | 157 | 160 | 156 | – | – |
| Årets resultat | −24 | −24 | −22 | 1 566 | 157 | 160 | 156 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 246 | 6 246 | 6 246 | 13 191 | 18 283 | 18 283 | 18 283 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 246 | 6 246 | 6 246 | 13 191 | 18 283 | 18 283 | 18 283 | – | – |
| Kassa och bank | 4 | 29 | 53 | 1 500 | 87 | 3 | 4 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 | 29 | 53 | 1 500 | 87 | 3 | 4 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 250 | 6 275 | 6 299 | 14 691 | 18 370 | 18 286 | 18 287 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 025 | 6 049 | 6 071 | 11 455 | 17 986 | 18 014 | 18 041 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 001 | 6 025 | 6 049 | 13 021 | 18 143 | 18 174 | 18 197 | – | – |
| Eget kapital | 6 051 | 6 075 | 6 099 | 13 071 | 18 193 | 18 224 | 18 247 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 199 | 200 | 200 | 1 620 | 177 | 63 | 40 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 250 | 6 275 | 6 299 | 14 691 | 18 370 | 18 286 | 18 287 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 6 950 | 188 | 188 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,8 % | 96,8 % | 96,8 % | 89 % | 99 % | 99,7 % | 99,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 % | 15 % | 27 % | 93 % | 49 % | 5 % | 11 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,4 % | −0,4 % | −0,4 % | 12 % | 0,9 % | 0,9 % | 0,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 6 246 tkr | 6 246 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 6 246 tkr | 6 246 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −24 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −24 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 24 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −24 tkr | −22 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 051 tkr | 6 075 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −24 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 6 001 tkr | 6 025 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 001 tkr | 6 025 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 176 tkr | 177 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 23 tkr | 23 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
MJ Danielsson ABHuvudarbetsställe
Rådmansvägen 11, 194 44 Upplands Väsby
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559133-4437
Registreringsdatum
13 november 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.