MJM Förvaltning i Båstad AB
556746-6718Aktiebolagreg. 2007
Båstad, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
37 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stenhusvägen 13 C, 269 36 Båstad
Postadress
Stenhusvägen 13 C, 269 36 Båstad
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter, bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | 61 tkr | 328 tkr |
| 2022 | – | −73 tkr | 268 tkr |
| 2023 | – | 77 tkr | 314 tkr |
| 2024 | – | 71 tkr | 364 tkr |
| 2025 | – | 37 tkr | 390 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 1 | 4 | 21 | 61 | 38 |
| Rörelsekostnader | 1 | 4 | 21 | 61 | 38 |
| Rörelseresultat | −1 | −4 | −21 | −61 | −38 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 38 | 75 | 97 | −12 | 99 |
| Resultat efter finansiella poster | 37 | 71 | 77 | −73 | 61 |
| Bokslutsdispositioner | −4 | −7 | −14 | 13 | −24 |
| Resultat före skatt | 33 | 64 | 63 | −60 | 37 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 14 | 16 | 0 | 15 |
| Årets resultat | 26 | 50 | 46 | −60 | 22 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 664 | 625 | 551 | 470 | 542 |
| Anläggningstillgångar | 664 | 625 | 551 | 470 | 542 |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 12 | 12 | 28 | 12 |
| Kassa och bank | 12 | 13 | 39 | 44 | 61 |
| Omsättningstillgångar | 33 | 25 | 51 | 72 | 73 |
| Summa tillgångar | 696 | 650 | 602 | 542 | 615 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 264 | 214 | 168 | 228 | 206 |
| Fritt eget kapital | 290 | 264 | 214 | 168 | 228 |
| Eget kapital | 390 | 364 | 314 | 268 | 328 |
| Obeskattade reserver | 89 | 85 | 78 | 64 | 77 |
| Långfristiga skulder | 217 | 201 | 210 | 210 | 210 |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | 0 | −0 |
| Summa eget kapital och skulder | 696 | 650 | 602 | 542 | 615 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,1 % | 66,4 % | 62,5 % | 58,8 % | 63,3 % |
| Kassalikviditet | – | – | – | – | −7 313 900 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 % | 13,8 % | 14,7 % | −22,5 % | 6,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 664 tkr | 625 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 26 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 26 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −50 tkr | −46 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 50 tkr | 46 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −4 tkr | −7 tkr |
| Forslag disposition | 290 tkr | 264 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 290 tkr | 264 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 12 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 217 tkr | 201 tkr |
| Periodiseringsfonder | 89 tkr | 85 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 38 tkr | 74 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
MJM Förvaltning i Båstad ABHuvudarbetsställe
Stenhusvägen 13 C, 269 36 Båstad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556746-6718
Registreringsdatum
14 december 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Båstad, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.