MJM Holding AB
559508-3865Aktiebolagreg. 2024
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 192 tkr
Soliditet
12 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Barkborregatan 3 A, 721 35 Västerås
Postadress
Barkborregatan 3 A, 721 35 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall bestå av ägande och förvaltning av aktier och andelar i andra bolag vilka bedriver fastighets- verksamhet, transportverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2025 | 0 tkr | 2 192 tkr | 2 217 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,7 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 |
| Övriga externa kostnader | 8 |
| Rörelsekostnader | 8 |
| Rörelseresultat | −8 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 4 200 |
| Finansiella poster | 2 200 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 192 |
| Resultat före skatt | 2 192 |
| Årets resultat | 2 192 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 |
|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 848 |
| Anläggningstillgångar | 14 848 |
| Kortfristiga fordringar | 4 050 |
| Kassa och bank | 21 |
| Omsättningstillgångar | 4 071 |
| Summa tillgångar | 18 919 |
| Aktiekapital | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 |
| Fritt eget kapital | 2 192 |
| Eget kapital | 2 217 |
| Långfristiga skulder | 16 702 |
| Summa eget kapital och skulder | 18 919 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 |
|---|---|
| Soliditet | 11,7 % |
| Kassalikviditet | – |
| Rörelsemarginal | – |
| Vinstmarginal | – |
| Omsättningstillväxt | – |
| Avkastning på eget kapital | 98,9 % |
| Omsättning per anställd | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 |
|---|---|
| Andelar koncernforetag | 14 848 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 16 848 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 16 848 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 2 000 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 2 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 192 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 192 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 217 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 192 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 050 tkr |
| Forslag disposition | 2 192 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 192 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 16 702 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 2 000 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 16 702 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 4 dec. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
MJM Holding ABHuvudarbetsställe
Barkborregatan 3 A, 721 35 Västerås
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559508-3865
Registreringsdatum
4 december 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.