Mjöle Fastighets AB
556688-1529Aktiebolagreg. 2005
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−80 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Humlevägen 34, 903 65 Umeå
Postadress
c/o Aghester, Humlevägen 34, 903 65 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 200 tkr | 517 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −90 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −114 tkr | 1 611 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 1 611 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −101 tkr | 1 510 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −50 tkr | 1 459 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −80 tkr | 1 380 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 93 | 8 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | −0 | 0 | 93 | 8 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 27 | 52 | 49 | 40 | 65 | – | – |
| Personalkostnader | 53 | 0 | 53 | 53 | 53 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 80 | 52 | 102 | 93 | 118 | – | – |
| Rörelseresultat | −80 | −52 | −102 | 0 | −110 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 1 | −1 | −4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −80 | −50 | −101 | 0 | −114 | −90 | 517 |
| Resultat före skatt | −80 | −50 | −101 | −0 | −114 | – | – |
| Årets resultat | −80 | −50 | −101 | −0 | −114 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 474 | 1 475 | 1 475 | 1 475 | 1 475 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 474 | 1 475 | 1 475 | 1 475 | 1 475 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 78 | 78 | 78 | 88 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 109 | 187 | 161 | 192 | 198 | – | – |
| Kassa och bank | 38 | 58 | 103 | 54 | 38 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 147 | 245 | 263 | 246 | 237 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 621 | 1 720 | 1 738 | 1 722 | 1 712 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 359 | 1 410 | 1 511 | 1 511 | 1 625 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 280 | 1 359 | 1 410 | 1 511 | 1 511 | – | – |
| Eget kapital | 1 380 | 1 459 | 1 510 | 1 611 | 1 611 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 241 | 261 | 229 | 111 | 101 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 621 | 1 720 | 1 738 | 1 722 | 1 712 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,1 % | 84,9 % | 86,9 % | 93,6 % | 94,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 61 % | 94 % | 115 % | 222 % | 235 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | 258,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −5,8 % | −3,4 % | −6,7 % | −0 % | −7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −80 tkr | −50 tkr |
| Byggnader mark | 1 474 tkr | 1 475 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 479 tkr | 1 479 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 250 | 250 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −80 tkr | −50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 50 tkr | 101 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −50 tkr | −101 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 380 tkr | 1 459 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −80 tkr | −50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 280 tkr | 1 359 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 280 tkr | 1 359 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 109 tkr | 109 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 232 tkr | 251 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 485 tkr | 1 485 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 485 tkr | 1 485 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Mjöle Fastighets ABHuvudarbetsställe
Humlevägen 34, 903 65 Umeå
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556688-1529
Registreringsdatum
19 oktober 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.