Mjuka fötter av Camilla AB
559285-6669Aktiebolagreg. 2020
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 469 tkr
Resultat efter fin. poster
11 tkr
Soliditet
36 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skälbyvägen 96 Camilla Njord Essing, 175 68 Järfälla
Postadress
c/o Mjuka Fötter av Camilla Ab /, Skälbyvägen 96 Camilla Njord Essing, 175 68 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva medicinsk fotvård och försäljning av produkter kopplade till medicinsk fotvård.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 697 tkr | 36 tkr | 53 tkr |
| 2022 | 878 tkr | −15 tkr | 38 tkr |
| 2023 | 947 tkr | 41 tkr | 70 tkr |
| 2024 | 1 545 tkr | 11 tkr | 189 tkr |
| 2025 | 1 469 tkr | 11 tkr | 177 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 35,5 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 0,8 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −4,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 469 | 1 545 | 947 | 878 | 697 |
| Förändring av lager | – | – | 0 | 38 | – |
| Övriga rörelseintäkter | −14 | 481 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 455 | 2 026 | 947 | 916 | 697 |
| Råvaror och förnödenheter | 113 | 268 | 91 | – | 163 |
| Handelsvaror | – | – | – | 144 | −22 |
| Övriga externa kostnader | 744 | 1 356 | 426 | 436 | 263 |
| Personalkostnader | 541 | 356 | 355 | 315 | 251 |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 24 | 5 | 5 | 5 |
| Rörelsekostnader | 1 422 | 2 005 | 876 | 901 | 661 |
| Rörelseresultat | 32 | 21 | 71 | 15 | 36 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 21 | 11 | 30 | 30 | 0 |
| Finansiella poster | −21 | −11 | −30 | −30 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | 11 | 41 | −15 | 36 |
| Resultat före skatt | 11 | 11 | 41 | −15 | 36 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 4 | 8 | 0 | 8 |
| Årets resultat | 8 | 7 | 32 | −15 | 28 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 41 | 65 | 10 | 14 | 19 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 123 | 123 | 123 | 123 | 19 |
| Anläggningstillgångar | 164 | 188 | 132 | 137 | 38 |
| Varulager | 132 | 132 | 44 | 60 | 22 |
| Kundfordringar | 3 | 13 | 2 | 0 | 3 |
| Kortfristiga fordringar | 163 | 162 | 219 | 89 | 33 |
| Kassa och bank | 39 | 18 | 5 | 7 | 23 |
| Omsättningstillgångar | 334 | 312 | 268 | 156 | 78 |
| Summa tillgångar | 498 | 500 | 400 | 293 | 116 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 144 | 157 | 13 | 28 | – |
| Fritt eget kapital | 152 | 164 | 45 | 13 | 28 |
| Eget kapital | 177 | 189 | 70 | 38 | 53 |
| Långfristiga skulder | 116 | 57 | 0 | 104 | – |
| Leverantörsskulder | 156 | 153 | 11 | 0 | 44 |
| Skatteskulder | 3 | 6 | 3 | 22 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 205 | 254 | 330 | 151 | 63 |
| Summa eget kapital och skulder | 498 | 500 | 400 | 293 | 116 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 12 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 35,5 % | 37,8 % | 17,6 % | 13 % | 45,6 % |
| Kassalikviditet | 99 % | 71 % | 68 % | 64 % | 89 % |
| Rörelsemarginal | 2,2 % | 1,4 % | 7,5 % | 1,7 % | 5,1 % |
| Vinstmarginal | 0,8 % | 0,7 % | 4,3 % | −1,7 % | 5,1 % |
| Omsättningstillväxt | −4,9 % | 63,1 % | 9,6 % | 26 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 % | 3,8 % | 45,8 % | −38,4 % | 52,7 % |
| Omsättning per anställd | 1 469 tkr | 1 545 tkr | 947 tkr | 878 tkr | 697 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 123 tkr | 123 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 8 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 8 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −7 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 7 tkr | 32 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens | – | 112 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 20 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 17 tkr | 24 tkr |
| Forslag disposition | 152 tkr | 164 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 140 tkr | 164 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 12 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 123 tkr | 102 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 41 tkr | 65 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 122 tkr | 122 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 81 tkr | 57 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 98 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 24 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | 0 | −18 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 132 tkr | 132 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 37 tkr | 47 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −6 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 60 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 449 | 9 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 116 tkr | 48 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 35 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 26 nov. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Mjuka fötter av Camilla ABHuvudarbetsställe
Skälbyvägen 96 Camilla Njord Essing, 175 68 Järfälla
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559285-6669
Registreringsdatum
26 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.711 – Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
- SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.