MK Engineering AB
559025-7373Aktiebolagreg. 2015
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
95 tkr
Resultat efter fin. poster
17 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östjädravägen 1, 724 75 Västerås
Postadress
Östjädravägen 1, 724 75 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Underhåll, reparation, modifikation, felsökning och konsultation av luftfart, tåg och fordonsindustri.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 19 tkr | −23 tkr | – |
| 2018 | 61 tkr | 2 tkr | – |
| 2019 | 68 tkr | 24 tkr | 110 tkr |
| 2020 | 108 tkr | 35 tkr | 138 tkr |
| 2021 | 237 tkr | 105 tkr | 221 tkr |
| 2022 | 133 tkr | 23 tkr | 119 tkr |
| 2023 | 125 tkr | 10 tkr | 127 tkr |
| 2024 | 124 tkr | 11 tkr | 136 tkr |
| 2025 | 95 tkr | 17 tkr | 110 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82 % – branschmedian 60,9 %
Vinstmarginal 18,4 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −23,6 % – branschmedian 0,4 %
Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 95 | 124 | 125 | 133 | 237 | 108 | 68 | 61 | 19 |
| Rörelseintäkter | 95 | 124 | 125 | 133 | 237 | 108 | 68 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 32 | 24 | 44 | 35 | 46 | 32 | 12 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 46 | 90 | 72 | 74 | 86 | 38 | 28 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 4 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 78 | 114 | 116 | 109 | 132 | 74 | 45 | – | – |
| Rörelseresultat | 17 | 10 | 10 | 23 | 105 | 35 | 23 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 17 | 11 | 10 | 23 | 105 | 35 | 24 | 2 | −23 |
| Resultat före skatt | 17 | 11 | 10 | 23 | 105 | 35 | 24 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 4 | 2 | 2 | 5 | 22 | 7 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 14 | 9 | 8 | 19 | 83 | 27 | 22 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 4 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 4 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 24 | 26 | 17 | 20 | 30 | 55 | 39 | – | – |
| Kassa och bank | 109 | 116 | 129 | 117 | 262 | 102 | 85 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 134 | 142 | 145 | 137 | 292 | 157 | 125 | – | – |
| Summa tillgångar | 134 | 142 | 145 | 137 | 292 | 157 | 128 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 46 | 77 | 69 | 51 | 88 | 60 | 38 | – | – |
| Fritt eget kapital | 60 | 86 | 77 | 69 | 171 | 88 | 60 | – | – |
| Eget kapital | 110 | 136 | 127 | 119 | 221 | 138 | 110 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 4 | 10 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 24 | 6 | 18 | 18 | 72 | 19 | 18 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 134 | 142 | 145 | 137 | 292 | 157 | 128 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 20 | 40 | 0 | – | 120 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82 % | 95,8 % | 87,4 % | 87,2 % | 75,5 % | 87,8 % | 85,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 555 % | 2 361 % | 793 % | 778 % | 409 % | 819 % | 689 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 18,2 % | 8,3 % | 7,6 % | 17,5 % | 44,2 % | 32,3 % | 34,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 18,4 % | 8,6 % | 7,7 % | 17,3 % | 44,3 % | 32,4 % | 35,3 % | 3,3 % | −121,1 % |
| Omsättningstillväxt | −23,6 % | −1 % | −5,4 % | −43,9 % | 119,4 % | 58,8 % | 11,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,7 % | 6,3 % | 6,1 % | 15,5 % | 37,6 % | 19,9 % | 19,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 14 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 14 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 40 tkr | – |
| Forslag disposition | 60 tkr | 86 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 40 tkr | 46 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 20 tkr | 40 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 4 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 23 tkr | 23 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 23 tkr | 23 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 tkr | 21 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 18 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
MK Engineering ABHuvudarbetsställe
Östjädravägen 1, 724 75 Västerås
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559025-7373
Registreringsdatum
8 september 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 33.160 – Reparation och underhåll av civila luftfartyg och rymdfarkoster
- SNI 33.170 – Reparation och underhåll av andra civila transportmedel
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.