MK Entre Service AB
556963-8801Aktiebolagreg. 2014
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2020Omsättning
6 294 tkr
Resultat efter fin. poster
624 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bringåsen 161, 831 91 Östersund
Postadress
Bringåsen 161, 831 91 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva service, underhåll och reparation av entreprenadmaskiner och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 343 tkr | 194 tkr | – |
| 2017 | 1 639 tkr | 195 tkr | – |
| 2018 | 2 286 tkr | 256 tkr | 258 tkr |
| 2019 | 4 819 tkr | 1 418 tkr | 1 037 tkr |
| 2020 | 6 294 tkr | 624 tkr | 1 309 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,1 % – branschmedian 60,9 %
Vinstmarginal 9,9 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 30,6 % – branschmedian 0,4 %
Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 294 | 4 819 | 2 286 | 1 639 | 1 343 |
| Övriga rörelseintäkter | 15 | 90 | 171 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 309 | 4 908 | 2 457 | – | – |
| Handelsvaror | 2 344 | 1 538 | 642 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 360 | 771 | 713 | – | – |
| Personalkostnader | 1 842 | 1 070 | 725 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 119 | 82 | 67 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 665 | 3 460 | 2 147 | – | – |
| Rörelseresultat | 644 | 1 448 | 311 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 31 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −20 | −30 | −55 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 624 | 1 418 | 256 | 195 | 194 |
| Bokslutsdispositioner | −148 | −418 | −106 | – | – |
| Resultat före skatt | 476 | 1 000 | 150 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 104 | 221 | 50 | – | – |
| Årets resultat | 372 | 779 | 99 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 353 | 237 | 220 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 533 | 477 | 387 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 886 | 714 | 607 | – | – |
| Varulager | – | 0 | 265 | – | – |
| Kundfordringar | 895 | 958 | 176 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 051 | 1 766 | 204 | – | – |
| Kassa och bank | 571 | 199 | 136 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 622 | 1 966 | 606 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 509 | 2 680 | 1 213 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 887 | 208 | 108 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 259 | 987 | 208 | – | – |
| Eget kapital | 1 309 | 1 037 | 258 | – | – |
| Obeskattade reserver | 743 | 595 | 271 | – | – |
| Långfristiga skulder | 167 | 247 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 264 | 54 | 155 | – | – |
| Skatteskulder | 240 | 225 | 51 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 291 | 801 | 683 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 509 | 2 680 | 1 213 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 1.2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,1 % | 56,3 % | 39 % | – | – |
| Kassalikviditet | 203 % | 245 % | 50 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,2 % | 30 % | 13,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9,9 % | 29,4 % | 11,2 % | 11,9 % | 14,5 % |
| Omsättningstillväxt | 30,6 % | 110,8 % | 39,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 28,4 % | 75,1 % | 38,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 098 tkr | 2 410 tkr | 1 905 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 109 tkr | 123 tkr |
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 103 tkr | 103 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 53 tkr | 53 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 372 tkr | 779 tkr |
| Eventual forpliktelser | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 372 tkr | 779 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −779 tkr | −99 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 779 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 309 tkr | 1 037 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 372 tkr | 779 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 15 tkr | 21 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −162 tkr | −345 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 483 tkr | 427 tkr |
| Forslag disposition | 1 259 tkr | 987 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 259 tkr | 987 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 853 tkr | 524 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 175 tkr | 114 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 297 tkr | 182 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 115 tkr | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 54 tkr | 32 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 94 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 178 tkr | 123 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 520 tkr | 400 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 120 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 65 tkr | 50 tkr |
| Medel disponera | 1 259 tkr | 987 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 18 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 207 tkr | 372 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 80 tkr | 80 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 167 tkr | 247 tkr |
| Periodiseringsfonder | 634 tkr | 472 tkr |
| Stallda sakerheter | 700 tkr | 700 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 700 tkr | 700 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder belopp | 167 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 296 tkr | 266 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 500 tkr | 70 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
MK Entre Service ABHuvudarbetsställe
Bringåsen 161, 831 91 Östersund
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556963-8801
Registreringsdatum
4 mars 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.