MK Fastighet i Malmö AB
559152-0464Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
500 tkr
Resultat efter fin. poster
90 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Danska Vägen 53 B, 212 29 Malmö
Postadress
Danska Vägen 53 B, 212 29 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −55 tkr | – |
| 2020 | 353 tkr | 100 tkr | – |
| 2021 | 219 tkr | −59 tkr | 82 tkr |
| 2022 | 463 tkr | 56 tkr | 138 tkr |
| 2023 | 322 tkr | −29 tkr | 53 tkr |
| 2024 | 365 tkr | 97 tkr | 135 tkr |
| 2025 | 408 tkr | 36 tkr | 164 tkr |
| 2026 | 500 tkr | 90 tkr | 234 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 18 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 22,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 500 | 408 | 365 | 322 | 463 | 219 | 353 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 500 | 408 | 365 | 322 | 463 | 219 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 6 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 206 | 165 | 179 | 196 | 161 | 195 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 61 | 61 | 73 | 81 | 81 | 81 | – | – |
| Rörelsekostnader | 267 | 227 | 252 | 283 | 242 | 277 | – | – |
| Rörelseresultat | 233 | 182 | 113 | 39 | 221 | −57 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 143 | 146 | 16 | 67 | 165 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −143 | −146 | −16 | −67 | −165 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 90 | 36 | 97 | −29 | 56 | −59 | 100 | −55 |
| Resultat före skatt | 90 | 36 | 97 | −29 | 56 | −59 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 19 | 8 | 15 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 70 | 29 | 82 | −29 | 56 | −59 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 884 | 1 945 | 2 007 | 2 080 | 2 161 | 2 242 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 884 | 1 945 | 2 007 | 2 080 | 2 161 | 2 242 | – | – |
| Kundfordringar | 58 | 42 | 40 | 59 | 74 | 54 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 109 | 86 | 46 | 72 | 78 | 84 | – | – |
| Kassa och bank | 193 | 129 | 250 | 148 | 257 | 36 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 302 | 215 | 296 | 220 | 335 | 120 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 186 | 2 160 | 2 303 | 2 300 | 2 496 | 2 363 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 114 | 85 | 3 | 32 | 32 | 91 | – | – |
| Fritt eget kapital | 184 | 114 | 85 | 3 | 88 | 32 | – | – |
| Eget kapital | 234 | 164 | 135 | 53 | 138 | 82 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 893 | 1 916 | 1 976 | 2 219 | 2 302 | 2 228 | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | 7 | 6 | 1 | 10 | 24 | – | – |
| Skatteskulder | 14 | 38 | 29 | 16 | 15 | 15 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 59 | 81 | 192 | 27 | 57 | 54 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 186 | 2 160 | 2 303 | 2 300 | 2 496 | 2 363 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,7 % | 7,6 % | 5,9 % | 2,3 % | 5,5 % | 3,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 510 % | 265 % | 154 % | 803 % | 589 % | 224 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 46,6 % | 44,6 % | 31 % | 12 % | 47,8 % | −26,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 18 % | 8,8 % | 26,6 % | −9 % | 12,1 % | −26,9 % | 28,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | 22,6 % | 11,8 % | 13,4 % | −30,5 % | 111,4 % | −38 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 30 % | 17,5 % | 60,8 % | −54,6 % | 40,8 % | −72,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 70 tkr | 29 tkr |
| Byggnader mark | 1 884 tkr | 1 945 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 339 tkr | 2 339 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 455 tkr | 393 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 61 tkr | 61 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 70 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −29 tkr | −82 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 29 tkr | 82 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 234 tkr | 164 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 70 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 184 tkr | 114 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 184 tkr | 114 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 492 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 51 tkr | 44 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 23 tkr | 36 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 893 tkr | 1 916 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
MK Fastighet i Malmö ABHuvudarbetsställe
Danska Vägen 53 B, 212 29 Malmö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559152-0464
Registreringsdatum
12 mars 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.