ML Creative Engineering AB
559014-8515Aktiebolagreg. 2015
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 960 tkr
Resultat efter fin. poster
691 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gabrielsvägen 24, 152 50 Södertälje
Postadress
Gabrielsvägen 24, 152 50 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget bedriver konstruktionsarbeten samt projektledning inom fordonsbranchen och hushållsmaskiner.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 284 tkr | 602 tkr | – |
| 2019 | 1 132 tkr | 112 tkr | – |
| 2020 | 1 055 tkr | 237 tkr | 422 tkr |
| 2021 | 1 177 tkr | 53 tkr | 271 tkr |
| 2022 | 1 526 tkr | 270 tkr | 404 tkr |
| 2023 | 1 725 tkr | 1 042 tkr | 874 tkr |
| 2024 | 1 825 tkr | 790 tkr | 1 018 tkr |
| 2025 | 1 960 tkr | 691 tkr | 1 194 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,1 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 35,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 7,4 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 960 | 1 825 | 1 725 | 1 526 | 1 177 | 1 055 | 1 132 | 1 284 |
| Övriga rörelseintäkter | 200 | – | – | – | 0 | 133 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 160 | 1 825 | 1 725 | 1 526 | 1 177 | 1 188 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 227 | 195 | 170 | 265 | 143 | 151 | – | – |
| Personalkostnader | 1 238 | 855 | 521 | 991 | 924 | 744 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 56 | 56 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 466 | 1 050 | 691 | 1 256 | 1 123 | 951 | – | – |
| Rörelseresultat | 695 | 775 | 1 034 | 270 | 54 | 237 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 18 | 9 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 3 | 1 | 2 | 1 | −0 | – | – |
| Finansiella poster | −4 | 15 | 7 | −0 | −1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 691 | 790 | 1 042 | 270 | 53 | 237 | 112 | 602 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 185 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 691 | 790 | 1 042 | 455 | 53 | 237 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 149 | 165 | 218 | 98 | 13 | 54 | – | – |
| Årets resultat | 542 | 625 | 824 | 356 | 40 | 183 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 29 | 29 | 86 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 29 | 29 | 86 | – | – |
| Kundfordringar | 232 | 395 | 435 | 184 | 160 | 216 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 232 | 396 | 492 | 188 | 190 | 225 | – | – |
| Kassa och bank | 1 204 | 1 045 | 541 | 321 | 332 | 395 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 436 | 1 441 | 1 033 | 509 | 522 | 621 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 436 | 1 441 | 1 033 | 538 | 551 | 706 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 602 | 344 | 4 | 221 | 372 | 189 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 144 | 968 | 824 | 354 | 221 | 372 | – | – |
| Eget kapital | 1 194 | 1 018 | 874 | 404 | 271 | 422 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 185 | 185 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | −14 | 222 | 198 | 42 | 0 | 23 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 242 | 423 | 159 | 135 | 95 | 99 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 436 | 1 441 | 1 033 | 538 | 551 | 706 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | 2 | – | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 517 | 367 | 480 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,1 % | 70,7 % | 84,6 % | 75 % | 75,8 % | 80,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 593 % | 341 % | 648 % | 378 % | 547 % | 625 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 35,4 % | 42,4 % | 59,9 % | 17,7 % | 4,6 % | 22,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 35,3 % | 43,3 % | 60,4 % | 17,7 % | 4,5 % | 22,5 % | 9,9 % | 46,9 % |
| Omsättningstillväxt | 7,4 % | 5,8 % | 13 % | 29,7 % | 11,6 % | −6,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 45,4 % | 61,4 % | 94,3 % | 88,3 % | 14,9 % | 43,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 980 tkr | 913 tkr | – | 763 tkr | – | 527 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 542 tkr | 625 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 542 tkr | 625 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −625 tkr | −824 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 625 tkr | 824 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 367 tkr | 480 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 194 tkr | 1 018 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 542 tkr | 625 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 367 tkr | 480 tkr |
| Forslag disposition | 1 144 tkr | 968 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 627 tkr | 602 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 282 tkr | 282 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 282 tkr | 282 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 237 tkr | 186 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
ML Creative Engineering ABHuvudarbetsställe
Gabrielsvägen 24, 152 50 Södertälje
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559014-8515
Registreringsdatum
25 maj 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.