MM Invest Sweden AB
559166-0542Aktiebolagreg. 2018
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
835 tkr
Resultat efter fin. poster
110 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jupitervägen 8 D Bv, 194 43 Upplands Väsby
Postadress
Jupitervägen 8 D Bv, 194 43 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel och förmedling av fordon, export och import av bilar och motorcyklar, konsulttjänster inom bilbranschen samt därmed förenliga verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 321 tkr | 6 tkr | 55 tkr |
| 2020 | 1 208 tkr | 53 tkr | 96 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 16 tkr | 109 tkr |
| 2022 | 459 tkr | 19 tkr | 125 tkr |
| 2023 | 13 tkr | 0 tkr | 125 tkr |
| 2024 | 40 tkr | 5 tkr | 128 tkr |
| 2025 | 835 tkr | 110 tkr | 194 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 13,2 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 1 987,5 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 835 | 40 | 13 | 459 | 0 | 1 208 | 321 |
| Rörelseintäkter | 835 | 40 | 13 | 459 | −0 | 1 208 | 321 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 35 |
| Handelsvaror | 670 | 2 | 0 | 438 | −0 | 1 085 | 241 |
| Övriga externa kostnader | 54 | 33 | 13 | 1 | −16 | 70 | 2 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 37 |
| Rörelsekostnader | 724 | 35 | 13 | 439 | −17 | 1 155 | 314 |
| Rörelseresultat | 111 | 5 | −0 | 20 | 17 | 53 | 7 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 | −0 | −0 | −0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 110 | 5 | 0 | 19 | 16 | 53 | 6 |
| Bokslutsdispositioner | −28 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 83 | 5 | 0 | 19 | 16 | 53 | 6 |
| Skatt på årets resultat | 17 | 1 | 0 | 4 | 4 | 11 | 1 |
| Årets resultat | 66 | 4 | 0 | 15 | 13 | 42 | 5 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 138 | 0 | 75 | 451 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 138 | 0 | 75 | 451 | – | – | – |
| Varulager | 127 | 396 | – | 0 | 430 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 191 | 191 | 191 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 68 | 51 | 35 | 338 | 353 | 256 |
| Kassa och bank | 2 | 134 | 1 | 0 | 10 | 2 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 128 | 597 | 52 | 36 | 778 | 355 | 257 |
| Summa tillgångar | 267 | 597 | 128 | 486 | 778 | 355 | 257 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 78 | 75 | 75 | 59 | 46 | 5 | – |
| Fritt eget kapital | 144 | 78 | 75 | 75 | 59 | 46 | 5 |
| Eget kapital | 194 | 128 | 125 | 125 | 109 | 96 | 55 |
| Obeskattade reserver | 28 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 43 | 467 | 0 | 344 | 652 | 191 | 181 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 1 | 17 | 2 | 3 | – |
| Skatteskulder | 1 | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 2 | 2 | 3 | 17 | 17 | 68 | 21 |
| Summa eget kapital och skulder | 267 | 597 | 128 | 486 | 778 | 355 | 257 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81 % | 21,5 % | 97,5 % | 25,6 % | 14 % | 27,1 % | 21,3 % |
| Kassalikviditet | 98 % | 12 557 % | 1 650 % | 203 % | 2 039 % | 521 % | 1 205 % |
| Rörelsemarginal | 13,3 % | 11,4 % | −0,8 % | 4,3 % | – | 4,4 % | 2,1 % |
| Vinstmarginal | 13,2 % | 12,5 % | 0 % | 4,1 % | – | 4,4 % | 1,9 % |
| Omsättningstillväxt | 1 987,5 % | 207,7 % | −97,2 % | – | −100 % | 276,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 33,9 % | 3 % | 0 % | 12,3 % | 11,7 % | 43,4 % | 8,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | 321 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 66 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 66 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −22 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 22 |
| Forandring eget kapital totalt | 194 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 66 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −28 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 138 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 144 tkr | 78 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 144 tkr | 78 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 53 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 127 tkr | 396 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 400 | 15 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 713 |
| Ovriga langfristiga skulder | 43 tkr | 264 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 203 tkr |
| Periodiseringsfonder | 28 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 16 juli 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
MM Invest Sweden ABHuvudarbetsställe
Jupitervägen 8 D Bv, 194 43 Upplands Väsby
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559166-0542
Registreringsdatum
16 juli 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.