MM Naprapaten AB
556852-8953Aktiebolagreg. 2011
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
753 tkr
Resultat efter fin. poster
−12 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Åvägen 17 E, 412 51 Göteborg
Postadress
Åvägen 17 E, 412 51 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva rehabilitering, förebyggande vård och konsultation inom området rygg, leder och muskler.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 724 tkr | 3 tkr | – |
| 2019 | 826 tkr | 104 tkr | – |
| 2020 | 799 tkr | 93 tkr | 255 tkr |
| 2021 | 743 tkr | 17 tkr | 208 tkr |
| 2022 | 664 tkr | −3 tkr | 205 tkr |
| 2023 | 688 tkr | 13 tkr | 216 tkr |
| 2024 | 768 tkr | 42 tkr | 239 tkr |
| 2025 | 753 tkr | −12 tkr | 238 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,1 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −1,7 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −2 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 753 | 768 | 688 | 664 | 743 | 799 | 826 | 724 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 38 | – | – |
| Rörelseintäkter | 753 | 768 | 688 | 664 | 743 | 837 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 2 | 8 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 262 | 214 | 206 | 203 | 203 | 214 | – | – |
| Personalkostnader | 501 | 512 | 469 | 465 | 521 | 522 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 765 | 726 | 675 | 667 | 726 | 744 | – | – |
| Rörelseresultat | −13 | 42 | 13 | −3 | 17 | 93 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −12 | 42 | 13 | −3 | 17 | 93 | 104 | 3 |
| Bokslutsdispositioner | 11 | −11 | – | 0 | 25 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 | 31 | 13 | −3 | 42 | 93 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 7 | 3 | 0 | 9 | 20 | – | – |
| Årets resultat | −1 | 24 | 10 | −3 | 33 | 73 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 21 | 28 | 27 | 24 | 34 | 12 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 30 | 44 | 24 | 46 | 23 | – | – |
| Kassa och bank | 211 | 258 | 190 | 198 | 196 | 330 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 252 | 288 | 233 | 222 | 241 | 353 | – | – |
| Summa tillgångar | 261 | 288 | 233 | 222 | 241 | 353 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 189 | 166 | 155 | 158 | 125 | 132 | – | – |
| Fritt eget kapital | 188 | 189 | 166 | 155 | 158 | 205 | – | – |
| Eget kapital | 238 | 239 | 216 | 205 | 208 | 255 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 11 | – | – | 0 | 25 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 5 | 2 | 3 | 2 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 3 | 8 | 37 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 23 | 38 | 18 | 17 | 33 | 73 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 261 | 288 | 233 | 222 | 241 | 353 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,1 % | 86,1 % | 92,4 % | 92,6 % | 86,2 % | 77,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 086 % | 764 % | 1 316 % | 1 342 % | 725 % | 485 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,7 % | 5,4 % | 1,9 % | −0,4 % | 2,3 % | 11,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −1,7 % | 5,5 % | 1,9 % | −0,4 % | 2,3 % | 11,7 % | 12,6 % | 0,5 % |
| Omsättningstillväxt | −2 % | 11,6 % | 3,5 % | −10,5 % | −7 % | −3,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,5 % | 9,9 % | 4,8 % | −1,4 % | 15,9 % | 28,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 753 tkr | 768 tkr | 688 tkr | 664 tkr | 743 tkr | 799 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −1 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −24 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 24 tkr | 10 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 11 tkr | −11 tkr |
| Forslag disposition | 188 tkr | 189 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 188 tkr | 189 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 9 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 15 tkr | 27 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 11 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
MM Naprapaten ABHuvudarbetsställe
Åvägen 17 E, 412 51 Göteborg
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556852-8953
Registreringsdatum
16 maj 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.