MM Perfection Beauty AB
559151-0630Aktiebolagreg. 2018
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
339 tkr
Resultat efter fin. poster
12 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
–
www.mmperfectionbeauty.se
mmperfectionbeauty.se
Adresser
Besöksadress
Vattengatan 39 Lgh 1101, 602 20 Norrköping
Postadress
c/o Mariya Magripli, Vattengatan 39 Lgh 1101, 602 20 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva skönhetsvård med tjänster inom nagel, ögonbryn och fotvård samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 194 tkr | 52 tkr | – |
| 2019 | 388 tkr | 7 tkr | 87 tkr |
| 2020 | 307 tkr | −127 tkr | 52 tkr |
| 2021 | 363 tkr | −19 tkr | 53 tkr |
| 2022 | 426 tkr | −41 tkr | 51 tkr |
| 2023 | 381 tkr | −99 tkr | 52 tkr |
| 2024 | 371 tkr | 6 tkr | 58 tkr |
| 2025 | 339 tkr | 12 tkr | 70 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,1 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 3,5 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −8,6 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 339 | 371 | 381 | 426 | 363 | 307 | 388 | 194 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 17 | 0 | 107 | 95 | 16 | – |
| Rörelseintäkter | 339 | 371 | 398 | 426 | 470 | 402 | 404 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 22 | −4 | 9 | −7 | −5 | −19 | −9 | – |
| Handelsvaror | 26 | 29 | 32 | 32 | 26 | 66 | 52 | – |
| Övriga externa kostnader | 277 | 272 | 262 | 239 | 240 | 216 | 205 | – |
| Personalkostnader | 0 | 66 | 188 | 191 | 218 | 255 | 139 | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 2 | 6 | 11 | 11 | 10 | 9 | – |
| Rörelsekostnader | 325 | 363 | 497 | 467 | 489 | 528 | 396 | – |
| Rörelseresultat | 13 | 8 | −99 | −41 | −19 | −126 | 8 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | – |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −1 | −0 | −0 | −1 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 12 | 6 | −99 | −41 | −19 | −127 | 7 | 52 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 12 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 12 | 6 | −99 | −41 | −19 | −115 | 7 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 2 | – |
| Årets resultat | 12 | 6 | −99 | −41 | −19 | −115 | 6 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 | 3 | 9 | 19 | 30 | 31 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 | 3 | 9 | 19 | 30 | 31 | – |
| Varulager | 49 | 71 | 56 | 66 | 55 | 45 | 19 | – |
| Kundfordringar | 0 | 9 | 4 | 5 | 5 | 4 | 10 | – |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 16 | 4 | 30 | 48 | 18 | 3 | – |
| Kassa och bank | 5 | 20 | 30 | 20 | 93 | 43 | 114 | – |
| Omsättningstillgångar | 80 | 107 | 90 | 116 | 196 | 105 | 136 | – |
| Summa tillgångar | 80 | 108 | 93 | 125 | 215 | 135 | 167 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 8 | 2 | 101 | 43 | 22 | 117 | 31 | – |
| Fritt eget kapital | 20 | 8 | 2 | 1 | 3 | 2 | 37 | – |
| Eget kapital | 70 | 58 | 52 | 51 | 53 | 52 | 87 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 12 | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 3 | 0 | 2 | 28 | 11 | – |
| Skatteskulder | −8 | −8 | −8 | −8 | −8 | −7 | 10 | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 50 | 41 | 74 | 162 | 84 | 68 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 80 | 108 | 93 | 125 | 215 | 135 | 167 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,1 % | 53,8 % | 55,7 % | 41 % | 24,5 % | 38,2 % | 57,6 % | – |
| Kassalikviditet | 300 % | 71 % | 82 % | 69 % | 87 % | 72 % | 171 % | – |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 2 % | −25,9 % | −9,6 % | −5,1 % | −41 % | 2,1 % | – |
| Vinstmarginal | 3,5 % | 1,6 % | −26 % | −9,6 % | −5,2 % | −41,4 % | 1,8 % | 26,8 % |
| Omsättningstillväxt | −8,6 % | −2,6 % | −10,6 % | 17,4 % | 18,2 % | −20,9 % | 100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,9 % | 11 % | −192,3 % | −80,9 % | −36,2 % | −222,9 % | 6,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 12 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 12 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | −99 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 70 tkr | 58 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 12 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 20 tkr | 8 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 20 tkr | 8 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 17 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 1 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 54 tkr | 54 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 54 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 tkr | 2 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 49 tkr | 71 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 14 tkr | 54 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
MM Perfection Beauty ABHuvudarbetsställe
Vattengatan 39 Lgh 1101, 602 20 Norrköping
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559151-0630
Registreringsdatum
2 mars 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.