MMC Malmö Aktiebolag
556300-2848Aktiebolagreg. 1987
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
116 907 tkr
Resultat efter fin. poster
3 109 tkr
Soliditet
47 %
Anställda
24
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Agnesfridsvägen 129, 213 75 Malmö
Postadress
Agnesfridsvägen 129, 213 75 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med bilar och biltillbehör, bilservice, husvagnar, motorcyklar, E-traktorer men även idka hyrbilsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 175 926 tkr | 3 618 tkr | – |
| 2019 | 221 437 tkr | 5 711 tkr | – |
| 2020 | 158 221 tkr | 3 874 tkr | 11 184 tkr |
| 2021 | 178 803 tkr | 2 720 tkr | 14 255 tkr |
| 2022 | 159 012 tkr | 2 936 tkr | 10 945 tkr |
| 2023 | 158 551 tkr | −3 416 tkr | 10 573 tkr |
| 2024 | 117 928 tkr | −7 972 tkr | 9 125 tkr |
| 2025 | 116 907 tkr | 3 109 tkr | 11 388 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 46,5 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 2,7 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −0,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 116 907 | 117 928 | 158 551 | 159 012 | 178 803 | 158 221 | 221 437 | 175 926 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 440 | 2 005 | 2 144 | 2 762 | 2 932 | 2 667 | – | – |
| Rörelseintäkter | 120 347 | 119 933 | 160 695 | 161 774 | 181 735 | 160 888 | – | – |
| Handelsvaror | 87 874 | 101 224 | 137 217 | 131 668 | 150 674 | 129 372 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 478 | 9 228 | 9 521 | 9 224 | 8 952 | 8 987 | – | – |
| Personalkostnader | 19 393 | 16 512 | 16 532 | 17 306 | 18 768 | 17 918 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 440 | 349 | 345 | 443 | 533 | 651 | – | – |
| Rörelsekostnader | 117 185 | 127 313 | 163 614 | 158 641 | 178 927 | 156 928 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 162 | −7 380 | −2 919 | 3 133 | 2 808 | 3 960 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 80 | −82 | 13 | 3 | 0 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 133 | 511 | 510 | 200 | 109 | 88 | – | – |
| Finansiella poster | −53 | −593 | −497 | −197 | −88 | −86 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 109 | −7 972 | −3 416 | 2 936 | 2 720 | 3 874 | 5 711 | 3 618 |
| Bokslutsdispositioner | −552 | 6 530 | 3 061 | 512 | 1 191 | 280 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 558 | −1 443 | −355 | 3 448 | 3 911 | 4 154 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 295 | 6 | 17 | 758 | 840 | 918 | – | – |
| Årets resultat | 2 263 | −1 448 | −372 | 2 690 | 3 071 | 3 236 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 77 | 154 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 505 | 1 343 | 1 516 | 1 257 | 1 040 | 996 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 511 | 1 349 | 1 522 | 1 263 | 1 123 | 1 156 | – | – |
| Varulager | 8 317 | 10 330 | 33 274 | 25 419 | 27 791 | 20 493 | – | – |
| Kundfordringar | 2 479 | 1 388 | 3 047 | 2 540 | 4 119 | 3 504 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 906 | 4 480 | 6 876 | 5 340 | 8 248 | 6 403 | – | – |
| Kassa och bank | 10 690 | 6 995 | 38 | 5 643 | 4 184 | 8 807 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 23 913 | 21 805 | 40 188 | 36 402 | 40 223 | 35 703 | – | – |
| Summa tillgångar | 25 424 | 23 154 | 41 710 | 37 665 | 41 346 | 36 859 | – | – |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Bundet eget kapital | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 525 | 9 973 | 10 345 | 7 655 | 10 584 | 7 348 | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 788 | 8 525 | 9 973 | 10 345 | 13 655 | 10 584 | – | – |
| Eget kapital | 11 388 | 9 125 | 10 573 | 10 945 | 14 255 | 11 184 | – | – |
| Obeskattade reserver | 552 | 0 | 6 530 | 9 591 | 10 103 | 11 294 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 480 | 2 636 | 3 827 | 2 940 | 2 838 | 2 000 | – | – |
| Skatteskulder | 83 | – | – | 0 | 713 | 998 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 13 484 | 14 029 | 24 607 | 17 129 | 16 988 | 14 381 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 25 424 | 23 154 | 41 710 | 37 665 | 41 346 | 36 859 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 24 | 23 | 26 | 27 | 29 | 29 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,5 % | 39,4 % | 37,8 % | 49,3 % | 53,9 % | 54,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 116 % | 82 % | 28 % | 64 % | 73 % | 106 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,7 % | −6,3 % | −1,8 % | 2 % | 1,6 % | 2,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,7 % | −6,8 % | −2,2 % | 1,8 % | 1,5 % | 2,5 % | 2,6 % | 2,1 % |
| Omsättningstillväxt | −0,9 % | −25,6 % | −0,3 % | −11,1 % | 13 % | −28,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,9 % | −15,9 % | −3,5 % | 24,6 % | 21,5 % | 28,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 871 tkr | 5 127 tkr | 6 098 tkr | 5 889 tkr | 6 166 tkr | 5 456 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (44)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 82 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 6 tkr | 6 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 6 tkr | 6 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 263 tkr | −1 448 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 10 000 tkr | 10 000 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | – | 0 |
| Eventual forpliktelser | 0 | 206 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 263 tkr | −1 448 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 448 tkr | 372 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 448 tkr | −372 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 11 388 tkr | 9 125 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 263 tkr | −1 448 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −82 tkr | 921 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −470 tkr | 5 609 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 653 tkr | 621 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 3 565 tkr | 3 394 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 2 912 tkr | 2 773 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 171 tkr | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 139 tkr | 110 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 576 tkr | 576 tkr |
| Forskott fran kunder | 584 tkr | 226 tkr |
| Forslag disposition | 10 788 tkr | 8 525 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 788 tkr | 8 525 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 669 tkr | 1 552 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 842 tkr | 712 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 7 290 tkr | 6 859 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 6 448 tkr | 6 147 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 431 tkr | 409 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 301 tkr | 239 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 8 317 tkr | 10 330 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 182 tkr | 964 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 871 tkr | 3 336 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 3 880 tkr | 3 470 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | 470 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 10 tkr | 10 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 10 tkr | 10 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 0 | 154 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −388 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Reservfond | 100 tkr | 100 tkr |
| Stallda sakerheter | 10 000 tkr | 10 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 10 000 tkr | 10 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 586 tkr | 4 361 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
MMC Malmö AktiebolagHuvudarbetsställe
Agnesfridsvägen 129, 213 75 Malmö
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556300-2848
Registreringsdatum
17 juni 1987
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
500 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- SNI 47.820 – Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- SNI 95.313 – Däckservice
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Övriga registrerade namn
1 st
- MMC Hyrbil – särskilt företagsnamn, registrerat 15 april 2025. För den del av verksamheten som avser hyrbilsverksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.