MML Invest AB
559296-2053Aktiebolagreg. 2021
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
18 796 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gustavslundsvägen 12 Ekonomipartner Ab, 167 51 Bromma
Postadress
c/o Regus Vintervalvet, Gustavslundsvägen 12 Ekonomipartner Ab, 167 51 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | 12 783 tkr | 12 808 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 122 tkr | 4 717 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −56 tkr | 4 680 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 18 796 tkr | 22 980 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,4 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 43 | 45 | 60 | 119 |
| Rörelsekostnader | 43 | 45 | 60 | 119 |
| Rörelseresultat | −43 | −45 | −60 | −119 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 18 500 | – | 0 | 12 995 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 18 |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 24 | 52 | 0 |
| Finansiella poster | 18 839 | −11 | 182 | 12 902 |
| Resultat efter finansiella poster | 18 796 | −56 | 122 | 12 783 |
| Bokslutsdispositioner | −50 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 18 746 | −56 | 122 | 12 783 |
| Skatt på årets resultat | 32 | – | – | – |
| Årets resultat | 18 714 | −56 | 122 | 12 783 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 043 | 4 656 | 4 743 | 7 287 |
| Anläggningstillgångar | 3 043 | 4 656 | 4 743 | 7 287 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 1 | 4 000 |
| Kassa och bank | 20 118 | 123 | 90 | 1 614 |
| Omsättningstillgångar | 20 118 | 123 | 91 | 5 614 |
| Summa tillgångar | 23 161 | 4 779 | 4 835 | 12 901 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 4 241 | 4 710 | 4 570 | 0 |
| Fritt eget kapital | 22 955 | 4 655 | 4 692 | 12 783 |
| Eget kapital | 22 980 | 4 680 | 4 717 | 12 808 |
| Obeskattade reserver | 50 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 19 | 19 |
| Skatteskulder | 32 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 131 | 99 | 117 | 92 |
| Summa eget kapital och skulder | 23 161 | 4 779 | 4 835 | 12 901 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 19 700 | 204 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,4 % | 97,9 % | 97,6 % | 99,3 % |
| Kassalikviditet | 15 379 % | 125 % | 78 % | 6 079 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 81,4 % | −1,2 % | 2,6 % | 99,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 3 043 tkr | 3 043 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 3 043 tkr | 3 043 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 1 613 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 1 613 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 613 tkr | 87 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 18 714 tkr | −56 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 18 714 tkr | −56 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 56 tkr | −122 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −56 tkr | 122 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens | – | 18 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 414 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 22 980 tkr | 4 680 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 18 714 tkr | −56 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt fusionsdifferens | – | 18 tkr |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 414 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −50 tkr | – |
| Forslag disposition | 22 955 tkr | 4 655 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 255 tkr | 4 451 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 105 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 79 tkr | 79 tkr |
| Periodiseringsfonder | 50 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 350 tkr | 13 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
MML Invest ABHuvudarbetsställe
Gustavslundsvägen 12 Ekonomipartner Ab, 167 51 Bromma
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559296-2053
Registreringsdatum
12 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.