MMX YYZ Architecture AB
559216-3462Aktiebolagreg. 2019
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
105 tkr
Resultat efter fin. poster
−52 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
1
MMX YYZ
mmxyyz.com
Adresser
Besöksadress
Smedstorpsgatan 2, 212 28 Malmö
Postadress
c/o Nevena Krilic, Smedstorpsgatan 2, 212 28 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Arkitektverksamhet är en bred profession och företaget avser att arbeta inom hela detta spektrum. Syftet är att formge, rita och projektleda byggprojekt. Arkitektverksamhet inom bostad, kontor, publika byggnader. Formgivning av både privata och offentliga byggnader. Inredningsarkitektur för privata och offentliga kunder. Landskapsarkitektur tex formgivning av trädgårdar och offentliga rum. Stadsplanering och urban design avser planarbete åt kommuner och formgivning av nybyggnadsområden.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 758 tkr | 208 tkr | 212 tkr |
| 2021 | 855 tkr | 297 tkr | 353 tkr |
| 2022 | 924 tkr | 194 tkr | 504 tkr |
| 2023 | 446 tkr | −148 tkr | 356 tkr |
| 2024 | 355 tkr | −112 tkr | 243 tkr |
| 2025 | 105 tkr | −52 tkr | 191 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,3 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −49,9 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −70,5 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 105 | 355 | 446 | 924 | 855 | 758 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 1 | – |
| Rörelseintäkter | 105 | 355 | 446 | 924 | 855 | 758 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 6 | 1 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 2 | – | 8 | 34 | 23 | – |
| Övriga externa kostnader | 108 | 137 | 135 | 159 | 133 | 131 | – |
| Personalkostnader | 46 | 322 | 456 | 552 | 381 | 387 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 1 | 10 | 10 | 9 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 157 | 468 | 593 | 729 | 557 | 549 | – |
| Rörelseresultat | −52 | −113 | −147 | 194 | 297 | 209 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | – |
| Finansiella poster | −0 | 1 | −1 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −52 | −112 | −148 | 194 | 297 | 208 | – |
| Resultat före skatt | −52 | −112 | −148 | 194 | 297 | 208 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 43 | 63 | 47 | – |
| Årets resultat | −52 | −112 | −148 | 151 | 234 | 162 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 1 | 11 | 21 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 1 | 11 | 21 | – |
| Kundfordringar | 19 | 0 | 12 | 101 | 160 | 38 | – |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 0 | 57 | 109 | 160 | 38 | – |
| Kassa och bank | 210 | 263 | 331 | 549 | 452 | 273 | – |
| Omsättningstillgångar | 230 | 263 | 388 | 658 | 611 | 311 | – |
| Summa tillgångar | 230 | 263 | 388 | 659 | 622 | 331 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 193 | 306 | 454 | 303 | −94 | – | – |
| Fritt eget kapital | 141 | 193 | 306 | 454 | 303 | 162 | – |
| Eget kapital | 191 | 243 | 356 | 504 | 353 | 212 | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 16 | 10 | 14 | 1 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 58 | 103 | 44 | – |
| Kortfristiga skulder | 38 | 20 | 33 | 155 | 270 | 120 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 230 | 263 | 388 | 659 | 622 | 331 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 160 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,3 % | 92,5 % | 91,6 % | 76,4 % | 56,7 % | 63,9 % | – |
| Kassalikviditet | 599 % | 1 328 % | 1 191 % | 423 % | 227 % | 260 % | – |
| Rörelsemarginal | −49,9 % | −32 % | −33 % | 21,1 % | 34,8 % | 27,6 % | – |
| Vinstmarginal | −49,9 % | −31,7 % | −33,2 % | 21 % | 34,8 % | 27,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | −70,5 % | −20,5 % | −51,7 % | 8,1 % | 12,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −27,3 % | −46,2 % | −41,6 % | 30 % | 66,5 % | 76,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 105 tkr | 355 tkr | 446 tkr | 924 tkr | 855 tkr | 758 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −52 tkr | −112 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −52 tkr | −112 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 112 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −112 tkr | −148 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 191 tkr | 243 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −52 tkr | −112 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 141 tkr | 193 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 141 tkr | 193 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 30 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 30 tkr | 30 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 406 | 390 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 37 tkr | 19 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 28 aug. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
MMX YYZ Architecture ABHuvudarbetsställe
Smedstorpsgatan 2, 212 28 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559216-3462
Registreringsdatum
28 augusti 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.110 – Arkitektverksamhet
- SNI 74.130 – Inredningsdesign
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.