MNL Riv & Bygg AB
559458-0341Aktiebolagreg. 2023
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 936 tkr
Resultat efter fin. poster
517 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
1
MNL Riv & Bygg AB
Rivning & bilning inomhus och utomhus Vi river allt från badrum och kök till fasader, mellanväggar, tak och golv i alla typer av material. Vi arbetar enligt gällande arbetsmiljölagar och regler för avfallshantering.
mnlriv.se
Adresser
Besöksadress
Stamgatan 13, 125 74 Älvsjö
Postadress
c/o Bobby Pejic, Stamgatan 13, 125 74 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva rivning av fastigheter och byggtjänst samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5 152 tkr | 110 tkr | 112 tkr |
| 2025 | 4 936 tkr | 517 tkr | 415 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 10,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −4,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 936 | 5 152 |
| Övriga rörelseintäkter | 46 | – |
| Rörelseintäkter | 4 982 | 5 152 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 614 | 4 839 |
| Övriga externa kostnader | 599 | 139 |
| Personalkostnader | 190 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 62 | 62 |
| Rörelsekostnader | 4 465 | 5 043 |
| Rörelseresultat | 517 | 110 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 517 | 110 |
| Bokslutsdispositioner | −132 | – |
| Resultat före skatt | 385 | 110 |
| Skatt på årets resultat | 82 | 23 |
| Årets resultat | 303 | 87 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 125 | 187 |
| Anläggningstillgångar | 125 | 187 |
| Kortfristiga fordringar | 96 | 48 |
| Kassa och bank | 601 | 59 |
| Omsättningstillgångar | 697 | 108 |
| Summa tillgångar | 822 | 295 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 87 | – |
| Fritt eget kapital | 390 | 87 |
| Eget kapital | 415 | 112 |
| Obeskattade reserver | 132 | – |
| Skatteskulder | 105 | 23 |
| Kortfristiga skulder | 275 | 183 |
| Summa eget kapital och skulder | 822 | 295 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 63,2 % | 38,1 % |
| Kassalikviditet | 253 % | 59 % |
| Rörelsemarginal | 10,5 % | 2,1 % |
| Vinstmarginal | 10,5 % | 2,1 % |
| Omsättningstillväxt | −4,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 73 % | 77,7 % |
| Omsättning per anställd | 4 936 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 303 tkr | 87 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 303 tkr | 87 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −87 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 87 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −132 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 125 tkr | 187 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 250 tkr | 250 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 125 tkr | 62 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 250 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 62 tkr | 62 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 96 tkr | 48 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 35 tkr | 160 tkr |
| Periodiseringsfonder | 132 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 135 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 20 nov. 2023 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
MNL Riv & Bygg ABHuvudarbetsställe
Stamgatan 13, 125 74 Älvsjö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559458-0341
Registreringsdatum
20 november 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.110 – Rivning av hus och byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.