swereg

Moas Garden AB

559418-8319Aktiebolagreg. 2023

Butik & handel
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Årjäng, Värmlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 679 tkr

−13 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

288 tkr

+266 % mot föregående år

Soliditet

37 %

+19,9 p.e. mot föregående år

Anställda

4

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

moasgarden.se

moasgarden.se

Adresser

Besöksadress

Snickargatan 5, 672 31 Årjäng

Postadress

Snickargatan 5, 672 31 Årjäng

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva handel med trädgårdsinrikting samt interiör. Liten caféverksamhet. Trädgårdstjänster såsom trädfällning, beskärning, plantering, trädgårdsplanering och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20235 573 tkr394 tkr338 tkr
20245 396 tkr−173 tkr165 tkr
20254 679 tkr288 tkr380 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 37,3 % – branschmedian 47 %

Vinstmarginal 6,2 % – branschmedian 1,6 %

Omsättningstillväxt −13,3 % – branschmedian 0,4 %

Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning4 6795 3965 573
Övriga rörelseintäkter−8−019
Rörelseintäkter4 6715 3965 592
Handelsvaror2 2092 2732 488
Övriga externa kostnader393620687
Personalkostnader1 7232 6282 011
Av- och nedskrivningar38213
Övriga rörelsekostnader230
Rörelsekostnader4 3655 5455 189
Rörelseresultat306−149402
Ränteintäkter och liknande000
Räntekostnader och liknande19258
Finansiella poster−18−25−8
Resultat efter finansiella poster288−173394
Bokslutsdispositioner−61––
Resultat före skatt226−173394
Skatt på årets resultat12081
Årets resultat215−173313

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Immateriella anläggningstillgångar100100100
Materiella anläggningstillgångar13482103
Anläggningstillgångar234182203
Varulager578498693
Kundfordringar99111214
Kortfristiga fordringar223265239
Kassa och bank114115
Omsättningstillgångar915764947
Summa tillgångar1 1499461 150
Aktiekapital252525
Bundet eget kapital252525
Balanserat resultat1403130
Fritt eget kapital355140313
Eget kapital380165338
Obeskattade reserver61––
Långfristiga skulder8026494
Leverantörsskulder412294497
Skatteskulder14033
Kortfristiga skulder628517718
Summa eget kapital och skulder1 1499461 150

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda444

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet37,3 %17,4 %29,4 %
Kassalikviditet54 %51 %35 %
Rörelsemarginal6,5 %−2,8 %7,2 %
Vinstmarginal6,2 %−3,2 %7,1 %
Omsättningstillväxt−13,3 %−3,2 %–
Avkastning på eget kapital56,6 %−105 %92,6 %
Omsättning per anställd1 170 tkr1 349 tkr1 393 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (29)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar42 tkr–
Arets resultat eget kapital215 tkr−173 tkr
Checkrakningskredit beviljat belopp400 tkr400 tkr
Checkrakningskredit langfristig0202 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat215 tkr−173 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning173 tkr−313 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−173 tkr313 tkr
Forandring eget kapital totalt380 tkr165 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat215 tkr−173 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring overavskrivningar−42 tkr–
Forandring periodiseringsfond−19 tkr–
Forskott fran kunder65 tkr68 tkr
Forslag disposition355 tkr140 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning355 tkr140 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter048 tkr
Goodwill100 tkr100 tkr
Goodwill anskaffningsvarden100 tkr100 tkr
Inventarier verktyg installationer134 tkr82 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden196 tkr106 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar63 tkr25 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop90 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar38 tkr21 tkr
Lager ravaror fornodenheter578 tkr498 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga124 tkr106 tkr
Ovriga kortfristiga skulder43 tkr56 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut80 tkr62 tkr
Periodiseringsfonder19 tkr–
Upplupna kostnader forutbetalda intakter94 tkr98 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Moas Garden ABHuvudarbetsställe

    Snickargatan 5, 672 31 Årjäng

    Butik & handel

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559418-8319

Registreringsdatum

23 januari 2023

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Årjäng, Värmlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Butik & handel

  • SNI 47.761 – Detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel
  • SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler