Model Look of Sweden AB
559230-8182Aktiebolagreg. 2019
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 497 tkr
Resultat efter fin. poster
137 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Småstugevägen 57, 416 76 Göteborg
Postadress
Småstugevägen 57, 416 76 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska driva sin verksamhet med utbildningar i kosmetisk tatuering och injektionsbehandlingar samt bedriva hårvård, därtill kommer företaget att arbeta med olika hudbehandlingar plus botox och filler och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 815 tkr | 376 tkr | – |
| 2022 | 1 172 tkr | 146 tkr | – |
| 2023 | 1 241 tkr | −93 tkr | 150 tkr |
| 2024 | 747 tkr | 87 tkr | 227 tkr |
| 2025 | 1 497 tkr | 137 tkr | 272 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,6 % – branschmedian 65,6 %
Vinstmarginal 9,2 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 100,4 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9024 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 497 | 747 | 1 241 | 1 172 | 1 815 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 4 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 497 | 751 | 1 241 | – | – |
| Handelsvaror | 487 | 181 | 400 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 296 | 319 | 283 | – | – |
| Personalkostnader | 571 | 160 | 644 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 362 | 668 | 1 334 | – | – |
| Rörelseresultat | 136 | 84 | −94 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 5 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 3 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 137 | 87 | −93 | 146 | 376 |
| Bokslutsdispositioner | −30 | 0 | 50 | – | – |
| Resultat före skatt | 107 | 87 | −43 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 13 | 9 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 94 | 77 | −43 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 8 | 16 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 8 | 16 | – | – |
| Varulager | 95 | 49 | 21 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 284 | 209 | 243 | – | – |
| Kassa och bank | 143 | 86 | 85 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 522 | 344 | 349 | – | – |
| Summa tillgångar | 522 | 352 | 365 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 127 | 100 | 143 | – | – |
| Fritt eget kapital | 222 | 177 | 100 | – | – |
| Eget kapital | 272 | 227 | 150 | – | – |
| Obeskattade reserver | 30 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 99 | 23 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 22 | 9 | 52 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 221 | 124 | 215 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 522 | 352 | 365 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 80 | 50 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,6 % | 64,7 % | 41,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 193 % | 237 % | 153 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,1 % | 11,2 % | −7,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9,2 % | 11,7 % | −7,5 % | 12,5 % | 20,7 % |
| Omsättningstillväxt | 100,4 % | −39,8 % | 5,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,7 % | 34 % | −28,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 497 tkr | 747 tkr | 1 241 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 94 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 94 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −77 tkr | 43 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 77 tkr | −43 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 272 tkr | 227 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 94 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 50 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −30 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 222 tkr | 177 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 142 tkr | 127 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 18 tkr | 4 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 8 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 40 tkr | 40 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 40 tkr | 32 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 8 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 95 tkr | 49 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 267 tkr | 205 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 57 tkr | 70 tkr |
| Periodiseringsfonder | 30 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 43 tkr | 22 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Model Look of Sweden ABHuvudarbetsställe
Småstugevägen 57, 416 76 Göteborg
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559230-8182
Registreringsdatum
10 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.