Modelli Gruppen AB
556554-7758Aktiebolagreg. 1998
Hisings Kärra, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 841 tkr
Resultat efter fin. poster
7 790 tkr
Soliditet
43 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fredholmsgatan 11, 425 30 Hisings Kärra
Postadress
Fredholmsgatan 11, 425 30 Hisings Kärra
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt förvärva, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 396 tkr | 274 tkr | – |
| 2016 | 180 tkr | 1 218 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 816 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 676 tkr | 3 511 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 1 131 tkr | 4 425 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 1 425 tkr | 5 673 tkr |
| 2021 | 1 693 tkr | 5 805 tkr | 10 564 tkr |
| 2022 | 2 475 tkr | 2 849 tkr | 12 824 tkr |
| 2023 | 2 472 tkr | 13 802 tkr | 24 631 tkr |
| 2024 | 2 426 tkr | 3 659 tkr | 26 916 tkr |
| 2025 | 4 841 tkr | 7 790 tkr | 32 225 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,8 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 160,9 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 99,6 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 841 | 2 426 | 2 472 | 2 475 | 1 693 | 0 | 0 | 0 | 0 | 180 | 396 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 19 | 224 | – | 0 | 58 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 841 | 2 445 | 2 696 | 2 475 | 1 693 | 58 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 115 | 322 | 378 | 127 | 116 | 116 | 118 | 112 | – | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 14 | – | 0 | 6 | 25 | 19 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 115 | 322 | 392 | 127 | 116 | 121 | 143 | 130 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 4 726 | 2 123 | 2 304 | 2 348 | 1 577 | −63 | −143 | −130 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 700 | 300 | – | 0 | 500 | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 1 | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 739 | 82 | 6 | 8 | 5 | 0 | 0 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | 3 064 | 1 536 | 11 497 | 501 | 4 233 | 1 489 | 1 273 | 806 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 7 790 | 3 659 | 13 802 | 2 849 | 5 805 | 1 425 | 1 131 | 676 | 816 | 1 218 | 274 |
| Bokslutsdispositioner | −1 533 | −849 | −1 200 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 6 257 | 2 810 | 12 602 | 2 849 | 5 810 | 1 425 | 1 131 | 676 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 948 | 525 | 794 | 589 | 920 | 177 | 217 | 1 | – | – | – |
| Årets resultat | 5 309 | 2 285 | 11 807 | 2 260 | 4 890 | 1 249 | 914 | 675 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 74 566 | 61 870 | 16 177 | 16 177 | 16 177 | 16 177 | 16 177 | 15 531 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 74 566 | 61 870 | 16 177 | 16 177 | 16 177 | 16 177 | 16 177 | 15 531 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 1 000 | 1 270 | 34 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 649 | 5 865 | 9 345 | 5 344 | 5 804 | 1 837 | 12 | 372 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 794 | 549 | 6 124 | 3 183 | 1 433 | 226 | 231 | 42 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 443 | 6 415 | 15 469 | 8 527 | 7 237 | 2 063 | 243 | 414 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 82 009 | 68 285 | 31 645 | 24 704 | 23 414 | 18 240 | 16 420 | 15 945 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 26 796 | 24 511 | 12 704 | 10 444 | 5 553 | 4 305 | 3 391 | 2 716 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 32 105 | 26 796 | 24 511 | 12 704 | 10 444 | 5 553 | 4 305 | 3 391 | – | – | – |
| Eget kapital | 32 225 | 26 916 | 24 631 | 12 824 | 10 564 | 5 673 | 4 425 | 3 511 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 3 583 | 2 049 | 1 200 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 14 934 | 24 155 | 5 290 | 5 290 | 10 817 | 11 317 | 10 710 | 11 264 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | – | – | – |
| Skatteskulder | 147 | 73 | 198 | 285 | 800 | 212 | 91 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 31 268 | 15 166 | 525 | 6 590 | 2 033 | 1 250 | 1 285 | 1 170 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 82 009 | 68 285 | 31 645 | 24 704 | 23 414 | 18 240 | 16 420 | 15 945 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | – | – | 0 | 0.1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,8 % | 41,8 % | 80,8 % | 51,9 % | 45,1 % | 31,1 % | 27 % | 22 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 24 % | 42 % | 2 948 % | 129 % | 356 % | 165 % | 19 % | 35 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 97,6 % | 87,5 % | 93,2 % | 94,9 % | 93,2 % | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 160,9 % | 150,8 % | 558,3 % | 115,1 % | 342,9 % | – | – | – | – | 676,7 % | 69,2 % |
| Omsättningstillväxt | 99,6 % | −1,9 % | −0,1 % | 46,2 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,5 % | 8,5 % | 47,9 % | 17,6 % | 46,3 % | 22 % | 20,7 % | 19,2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 24 451 tkr | 11 756 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 24 451 tkr | 11 756 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 12 695 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −3 000 tkr |
| Andelar koncernforetag | 50 115 tkr | 50 115 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 115 tkr | 50 115 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 45 694 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 3 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 5 309 tkr | 2 285 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 5 309 tkr | 2 285 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 285 tkr | −11 807 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 285 tkr | 11 807 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 32 225 tkr | 26 916 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 5 309 tkr | 2 285 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −1 533 tkr | −849 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 5 633 tkr | 5 412 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 197 tkr |
| Forslag disposition | 32 105 tkr | 26 796 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 32 105 tkr | 26 796 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 3 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 10 344 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 254 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 152 tkr | 4 756 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 375 tkr | 8 620 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 090 tkr | 3 790 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 11 844 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 3 583 tkr | 2 049 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 2 102 tkr | 1 318 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 0 | 11 488 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 30 492 tkr | 1 700 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 8 877 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 101 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Modelli Gruppen ABHuvudarbetsställe
Fredholmsgatan 11, 425 30 Hisings Kärra
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556554-7758
Registreringsdatum
8 maj 1998
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.471 – Partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar
- SNI 47.551 – Detaljhandel med möbler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.