Modén Holding AB
556913-5899Aktiebolagreg. 2012
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−89 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Platåvägen 36, 191 36 Sollentuna
Postadress
c/o Jan-Åke Modén, Platåvägen 36, 191 36 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva uthyrning av fordon, förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 834 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 805 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 584 tkr | 13 585 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 206 tkr | 13 346 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −54 tkr | 12 892 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 642 tkr | 13 003 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 240 tkr | 13 023 tkr |
| 2023 | – | 418 tkr | 13 087 tkr |
| 2024 | – | 778 tkr | 13 736 tkr |
| 2025 | – | −89 tkr | 13 048 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,4 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 143 | 153 | 117 | 120 | 316 | 172 | 213 | 119 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 36 | 51 | – | – |
| Rörelsekostnader | 143 | 153 | 117 | 120 | 316 | 172 | 249 | 170 | – | – |
| Rörelseresultat | −143 | −153 | −117 | −120 | −316 | −172 | −249 | −170 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | −48 | 0 | −5 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 54 | 931 | 535 | 84 | 109 | 135 | 214 | 306 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | – | – | – | 0 | 26 | 2 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | 54 | 931 | 535 | 361 | 958 | 118 | 455 | 754 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −89 | 778 | 418 | 240 | 642 | −54 | 206 | 584 | 805 | 834 |
| Resultat före skatt | −89 | 778 | 418 | 240 | 642 | −54 | 206 | 584 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 129 | 54 | 20 | 131 | 0 | 44 | 22 | – | – |
| Årets resultat | −89 | 649 | 364 | 220 | 511 | −54 | 161 | 563 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 11 355 | 12 303 | 12 204 | 12 205 | 12 280 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 11 355 | 12 303 | 12 204 | 12 205 | 12 280 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 398 | 617 | 376 | 408 | 606 | 547 | 391 | 194 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 11 795 | 12 496 | 11 997 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 930 | 658 | 747 | 1 289 | 262 | 257 | 907 | 1 217 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 13 123 | 13 771 | 13 120 | 1 696 | 868 | 804 | 1 298 | 1 411 | – | – |
| Summa tillgångar | 13 123 | 13 771 | 13 120 | 13 052 | 13 171 | 13 008 | 13 504 | 13 691 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 13 087 | 13 037 | 12 673 | 12 753 | 12 442 | 12 896 | 13 135 | 12 972 | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 998 | 13 686 | 13 037 | 12 973 | 12 953 | 12 842 | 13 296 | 13 535 | – | – |
| Eget kapital | 13 048 | 13 736 | 13 087 | 13 023 | 13 003 | 12 892 | 13 346 | 13 585 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 75 | 35 | 33 | 29 | 168 | 115 | 157 | 106 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 123 | 13 771 | 13 120 | 13 052 | 13 171 | 13 008 | 13 504 | 13 691 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 300 | 200 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,4 % | 99,7 % | 99,8 % | 99,8 % | 98,7 % | 99,1 % | 98,8 % | 99,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 17 510 % | 38 945 % | 40 266 % | 5 951 % | 517 % | 697 % | 825 % | 1 326 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,7 % | 4,7 % | 2,8 % | 1,7 % | 3,9 % | −0,4 % | 1,2 % | 4,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −89 tkr | 649 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −89 tkr | 649 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −429 tkr | −364 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 212 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 429 tkr | 364 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 13 048 tkr | 13 736 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −89 tkr | 649 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 212 tkr | – |
| Forslag disposition | 12 998 tkr | 13 686 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 836 tkr | 13 686 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 397 tkr | 615 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 11 795 tkr | 12 496 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 75 tkr | 35 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Modén Holding ABHuvudarbetsställe
Platåvägen 36, 191 36 Sollentuna
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556913-5899
Registreringsdatum
6 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.