Modigagården AB
559221-8639Aktiebolagreg. 2019
Varberg, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 765 tkr
Resultat efter fin. poster
573 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Träslöv 44, 432 91 Varberg
Postadress
Träslöv 44, 432 91 Varberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva lantbruk med inriktning växtodling, uthyrning av lokaler, artistisk verksamhet, konsultverksamhet inom IT, förvaltning av värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 372 tkr | 91 tkr | 104 tkr |
| 2021 | 786 tkr | 293 tkr | 294 tkr |
| 2022 | 1 274 tkr | 191 tkr | 515 tkr |
| 2023 | 1 783 tkr | 398 tkr | 797 tkr |
| 2024 | 1 286 tkr | 1 tkr | 798 tkr |
| 2025 | 1 765 tkr | 573 tkr | 1 080 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,3 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 32,5 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 37,3 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 765 | 1 286 | 1 783 | 1 274 | 786 | 372 | – |
| Förändring av lager | – | – | – | – | 69 | −86 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 385 | 230 | 245 | 244 | 10 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 150 | 1 516 | 2 028 | 1 519 | 866 | 286 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | −7 | −6 | 18 | 0 | 99 | – |
| Handelsvaror | 707 | 610 | 694 | 650 | 387 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 764 | 840 | 772 | 580 | 197 | 61 | – |
| Personalkostnader | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Av- och nedskrivningar | 135 | 92 | 193 | 112 | 48 | 35 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 11 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 607 | 1 545 | 1 652 | 1 361 | 633 | 195 | – |
| Rörelseresultat | 543 | −29 | 375 | 157 | 233 | 91 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 22 | 22 | 18 | 5 | 2 | 0 | – |
| Finansiella poster | 30 | 30 | 23 | 34 | 61 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 573 | 1 | 398 | 191 | 293 | 91 | – |
| Bokslutsdispositioner | −243 | 0 | −90 | 77 | −68 | −23 | – |
| Resultat före skatt | 329 | 1 | 309 | 268 | 225 | 68 | – |
| Skatt på årets resultat | 48 | 0 | 26 | 48 | 35 | 15 | – |
| Årets resultat | 282 | 1 | 283 | 220 | 191 | 54 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 104 | 559 | 690 | 823 | 158 | 207 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 331 | 287 | 236 | 187 | 136 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 435 | 846 | 925 | 1 011 | 295 | 207 | – |
| Varulager | 62 | 33 | 57 | 51 | 69 | – | – |
| Kundfordringar | 20 | 6 | 7 | 14 | 12 | 341 | – |
| Kortfristiga fordringar | 197 | 93 | 58 | 177 | 348 | 378 | – |
| Kassa och bank | 480 | 253 | 91 | 234 | 247 | 15 | – |
| Omsättningstillgångar | 739 | 379 | 206 | 463 | 664 | 393 | – |
| Summa tillgångar | 2 175 | 1 225 | 1 131 | 1 473 | 959 | 600 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 748 | 747 | 465 | 244 | 54 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 030 | 748 | 747 | 465 | 244 | 54 | – |
| Eget kapital | 1 080 | 798 | 797 | 515 | 294 | 104 | – |
| Obeskattade reserver | 347 | 103 | 103 | 14 | 91 | 23 | – |
| Långfristiga skulder | 489 | 224 | 352 | 922 | 501 | 427 | – |
| Leverantörsskulder | 120 | 35 | −91 | −9 | 71 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | −33 | 48 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 259 | 99 | −121 | 23 | 73 | 47 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 175 | 1 225 | 1 131 | 1 473 | 959 | 600 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,3 % | 71,9 % | 77,7 % | 35,7 % | 38,2 % | 20,3 % | – |
| Kassalikviditet | 262 % | 349 % | −122 % | 1 800 % | 814 % | 844 % | – |
| Rörelsemarginal | 30,8 % | −2,3 % | 21,1 % | 12,4 % | 29,6 % | 24,5 % | – |
| Vinstmarginal | 32,5 % | 0,1 % | 22,3 % | 15 % | 37,3 % | 24,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | 37,3 % | −27,9 % | 40 % | 62,1 % | 111,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 26,1 % | 0,1 % | 35,4 % | 42,8 % | 64,8 % | 51,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 765 tkr | 1 286 tkr | 1 783 tkr | 1 274 tkr | 786 tkr | 372 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 180 tkr | 14 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag | 331 tkr | 287 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 331 tkr | 287 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | 45 tkr | 51 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 282 tkr | 945 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 282 tkr | 945 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −945 | −283 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 945 | 283 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 080 tkr | 798 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 282 tkr | 945 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −166 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −77 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 1 030 tkr | 748 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 030 tkr | 748 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 37 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 1 104 tkr | 559 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 541 tkr | 915 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 437 tkr | 357 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 65 tkr | 155 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 690 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 135 tkr | 92 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 54 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | – | 87 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 62 tkr | 33 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 93 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 140 tkr | 87 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 123 tkr | 64 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 489 tkr | 224 tkr |
| Periodiseringsfonder | 167 tkr | 90 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 51 tkr | 24 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | – | 27 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 9 okt. 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Modigagården ABHuvudarbetsställe
Träslöv 44, 432 91 Varberg
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559221-8639
Registreringsdatum
9 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Varberg, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.