Modum AB
559145-2387Aktiebolagreg. 2018
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
−236 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ägirgatan 6, 723 58 Västerås
Postadress
Ägirgatan 6, 723 58 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom säkerhet och ledningsutveckling.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 793 tkr | 733 tkr | – |
| 2019 | 2 856 tkr | 566 tkr | 783 tkr |
| 2020 | 1 601 tkr | −30 tkr | 783 tkr |
| 2021 | 3 309 tkr | 1 323 tkr | 1 567 tkr |
| 2022 | 3 771 tkr | 1 410 tkr | 1 412 tkr |
| 2023 | 3 443 tkr | 955 tkr | 1 079 tkr |
| 2024 | 215 tkr | −251 tkr | 537 tkr |
| 2025 | −0 tkr | −236 tkr | 537 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 4 720 000 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | 215 | 3 443 | 3 771 | 3 309 | 1 601 | 2 856 | 1 793 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 97 | – | 0 | 298 | 270 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | −0 | 312 | 3 443 | 3 771 | 3 608 | 1 870 | 2 856 | – |
| Övriga externa kostnader | 332 | 505 | 784 | 759 | 700 | 541 | 729 | – |
| Personalkostnader | 55 | 80 | 1 723 | 1 592 | 1 575 | 1 350 | 1 551 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 1 | 10 | 10 | 9 | 10 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 388 | 586 | 2 508 | 2 361 | 2 284 | 1 900 | 2 290 | – |
| Rörelseresultat | −388 | −274 | 935 | 1 410 | 1 324 | −30 | 566 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 23 | 20 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 152 | 22 | 19 | 0 | −0 | −1 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −236 | −251 | 955 | 1 410 | 1 323 | −30 | 566 | 733 |
| Bokslutsdispositioner | 242 | 219 | −245 | −355 | −333 | 32 | −144 | – |
| Resultat före skatt | 7 | −32 | 710 | 1 055 | 990 | 2 | 423 | – |
| Skatt på årets resultat | 6 | 0 | 152 | 220 | 206 | 2 | 92 | – |
| Årets resultat | 0 | −32 | 558 | 835 | 784 | 0 | 330 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 1 | 11 | 20 | 29 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 500 | 0 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 501 | 11 | 20 | 29 | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 363 | 487 | 66 | 707 | – |
| Kortfristiga fordringar | 73 | 124 | 110 | 473 | 534 | 331 | 785 | – |
| Kassa och bank | 88 | 276 | 1 179 | 2 136 | 2 136 | 840 | 391 | – |
| Omsättningstillgångar | 161 | 400 | 1 289 | 2 609 | 2 670 | 1 171 | 1 177 | – |
| Summa tillgångar | 1 161 | 1 400 | 2 289 | 3 110 | 2 681 | 1 191 | 1 206 | – |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – |
| Bundet eget kapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | – |
| Balanserat resultat | 477 | 509 | 462 | 517 | 723 | 723 | 392 | – |
| Fritt eget kapital | 477 | 477 | 1 019 | 1 352 | 1 507 | 723 | 723 | – |
| Eget kapital | 537 | 537 | 1 079 | 1 412 | 1 567 | 783 | 783 | – |
| Obeskattade reserver | 584 | 826 | 1 045 | 800 | 445 | 112 | 144 | – |
| Leverantörsskulder | 16 | 24 | 40 | 49 | 62 | 21 | 68 | – |
| Skatteskulder | 12 | 5 | 45 | 175 | 121 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 40 | 37 | 164 | 898 | 669 | 297 | 279 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 161 | 1 400 | 2 289 | 3 110 | 2 681 | 1 191 | 1 206 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 510 | 890 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86,2 % | 85,2 % | 83,4 % | 65,8 % | 71,6 % | 73,1 % | 74,4 % | – |
| Kassalikviditet | 401 % | 1 091 % | 785 % | 291 % | 399 % | 394 % | 421 % | – |
| Rörelsemarginal | 7 753 740 % | −127,4 % | 27,2 % | 37,4 % | 40 % | −1,8 % | 19,8 % | – |
| Vinstmarginal | 4 720 000 % | −116,7 % | 27,7 % | 37,4 % | 40 % | −1,9 % | 19,8 % | 40,9 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −93,8 % | −8,7 % | 14 % | 106,7 % | −44 % | 59,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | −6 % | 51,7 % | 59,2 % | 50,1 % | 0 % | 42,2 % | – |
| Omsättning per anställd | −0 tkr | 215 tkr | 1 722 tkr | 1 886 tkr | 1 655 tkr | 800 tkr | 1 428 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 45 | −32 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 45 | −32 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 32 tkr | −558 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −32 tkr | 558 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 510 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 242 tkr | 219 tkr |
| Forslag disposition | 477 tkr | 477 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 477 tkr | 477 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 64 tkr | 109 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 39 tkr | 39 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 39 tkr | 39 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 15 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −1 tkr | 238 |
| Periodiseringsfonder | 584 tkr | 826 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 150 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Modum ABHuvudarbetsställe
Ägirgatan 6, 723 58 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559145-2387
Registreringsdatum
16 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
60 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.