Modus Sverige AB
556175-3178Aktiebolagreg. 1973
Nacka, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
234 048 tkr
Resultat efter fin. poster
−679 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
82
Sveriges mest hållbara arbetsplatser - Modus Sverige
Skapar Sveriges mest hållbara arbetsplatser och minskar klimatavtrycket. 70 år med svensk tillverkning för miljön och kundanpassade lösningar.
modussverige.se
Adresser
Besöksadress
Fannys Väg 5, 131 54 Nacka
Postadress
Fannys Väg 5, 131 54 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka handel och tillverkning av byggmaterial- produkter, utföra byggnation ävensom utföra därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 253 849 tkr | −1 318 tkr | – |
| 2022 | 284 652 tkr | −15 327 tkr | – |
| 2023 | 225 878 tkr | −3 593 tkr | 21 902 tkr |
| 2024 | 234 048 tkr | −679 tkr | 22 250 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −0,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 3,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 234 048 | 225 878 | 284 652 | 253 849 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 246 | 1 914 | – | – |
| Rörelseintäkter | 235 294 | 227 792 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 124 628 | 108 727 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 39 255 | 33 112 | – | – |
| Personalkostnader | 71 245 | 87 444 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 292 | 1 514 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 155 | 44 | – | – |
| Rörelsekostnader | 235 575 | 230 841 | – | – |
| Rörelseresultat | −281 | −3 049 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 398 | 544 | – | – |
| Finansiella poster | −398 | −544 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −679 | −3 593 | −15 327 | −1 318 |
| Bokslutsdispositioner | 1 182 | 2 983 | – | – |
| Resultat före skatt | 503 | −610 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 155 | −114 | – | – |
| Årets resultat | 348 | −496 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 303 | 1 645 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 622 | 11 402 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 925 | 13 047 | – | – |
| Varulager | 3 471 | 3 668 | – | – |
| Kundfordringar | 10 458 | 7 775 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 22 421 | 22 865 | – | – |
| Kassa och bank | 5 414 | 19 507 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 31 306 | 46 040 | – | – |
| Summa tillgångar | 45 231 | 59 087 | 79 898 | 85 762 |
| Aktiekapital | 4 000 | 4 000 | – | – |
| Bundet eget kapital | 5 808 | 5 808 | – | – |
| Balanserat resultat | 16 094 | 16 590 | – | – |
| Fritt eget kapital | 16 442 | 16 094 | – | – |
| Eget kapital | 22 250 | 21 902 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 182 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 413 | 5 413 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 22 981 | 37 003 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 45 231 | 59 087 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 82 | 107 | 144 | 155 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,2 % | 37,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 121 % | 115 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,1 % | −1,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,3 % | −1,6 % | −5,4 % | −0,5 % |
| Omsättningstillväxt | 3,6 % | −20,7 % | 12,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 % | −2,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 854 tkr | 2 111 tkr | 1 977 tkr | 1 638 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (99)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 182 tkr |
| Aktuell skatt nuvarande period | 0 | 0 |
| Antal ledande befattningshavare | 1 | 1 |
| Antal styrelseledamoter | 1 | 2 |
| Arets kassaflode | −14 093 tkr | 3 206 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 348 tkr | −496 tkr |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | 0,206 |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | 103 tkr | −126 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | 100 tkr | 105 tkr |
| Betald skatt | 25 tkr | 525 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 1 000 tkr | 0 |
| Erlagd ranta | 398 tkr | 544 tkr |
| Eventual forpliktelser | 9 250 tkr | 12 342 tkr |
| Eventual forpliktelser per typ | 9 250 tkr | 12 342 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 3 978 tkr | 2 600 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt fakturerat | 12 064 tkr | 23 353 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt upparbetat | 8 086 tkr | 20 753 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 348 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 496 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −496 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 348 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring kassaflode rorelsefodringar | −3 532 tkr | 15 042 tkr |
| Forandring kassaflode rorelseskulder | −14 021 tkr | −17 333 tkr |
| Forandring kassaflode varulager pagaende arbeten | 197 tkr | 9 264 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 182 tkr | 2 983 tkr |
| Forandring uppskjuten skattefodran underskottsavdrag | 155 tkr | −114 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 706 tkr | 777 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 847 tkr | 847 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 141 tkr | 70 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 847 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 71 tkr | 70 tkr |
| Fordelning styrelseledamoter man | 1 | 2 |
| Fordelning verkstallande direktor ovriga ledande befattningshavare kvinnor | 1 | 1 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 253 tkr | 5 605 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 10 707 tkr | 10 332 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 10 707 tkr | 10 332 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 375 tkr | 10 332 tkr |
| Forsaljning materiella anlaggningstillgangar | 0 | 17 094 tkr |
| Forsaljning till koncernforetag | 14 744 tkr | 12 000 tkr |
| Forslag disposition | 16 442 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 16 442 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 866 tkr | 2 446 tkr |
| Inkop fran koncernforetag | 94 245 tkr | 72 613 tkr |
| Investering finansiella anlaggningstillgangar | −4 625 tkr | 15 332 tkr |
| Investering materiella anlaggningstillgangar | 950 tkr | 2 903 tkr |
| Justering poster som inte ingar ikassaflodet | 292 tkr | 1 492 tkr |
| Kassaflode finansieringsverksamheten | 0 | 0 |
| Kassaflode investeringsverksamheten | 3 675 tkr | −1 141 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten | −17 768 tkr | 4 347 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten fore forandringar rorelsekapital | −412 tkr | −2 626 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 3 471 tkr | 3 668 tkr |
| Likvida medel | 5 414 tkr | 19 507 tkr |
| Loner andra ersattningar | 48 654 tkr | 59 992 tkr |
| Loner andra ersattningar ovriga anstallda | 46 843 tkr | 57 892 tkr |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare | 1 811 tkr | 2 100 tkr |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare varav tantiem liknande | 0 | 420 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 1 597 tkr | 868 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 4 441 tkr | 3 491 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 2 844 tkr | 2 623 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 39 476 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 950 tkr | 2 309 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 221 tkr | 975 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 30 066 tkr |
| Medelantalet anstallda kvinnor | 6 | 11 |
| Medelantalet anstallda man | 76 | 96 |
| Nettoomsattning geografisk marknad | 232 848 tkr | 225 542 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart credit | 234 048 tkr | 225 878 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart debit | 112 tkr | 171 tkr |
| Operationella leasingavtal leasetagare framtida minimileaseavgifter | 13 169 tkr | 17 995 tkr |
| Operationella leasingavtal leasetagare framtida minimileaseavgifter inom ett ar | 4 850 tkr | 4 712 tkr |
| Operationella leasingavtal leasetagare framtida minimileaseavgifter mellan ett och fem ar | 8 319 tkr | 13 283 tkr |
| Operationella leasingavtal leasetagare kostnadsforda leasingavgifter | 7 557 tkr | 10 236 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 878 tkr | 3 374 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 383 tkr | 3 866 tkr |
| Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal | 16 979 tkr | 20 694 tkr |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 777 tkr | 2 790 tkr |
| Pensionskostnader | 5 098 tkr | 5 400 tkr |
| Pensionskostnader ovriga anstallda | 4 655 tkr | 4 988 tkr |
| Pensionskostnader styrelsen verkstallande direktoren motsvarande befattningshavare | 443 tkr | 412 tkr |
| Redovisad effektiv skatt | 0,309 | −0,186 |
| Redovisad effektiv skatt belopp | 155 tkr | −114 tkr |
| Reservfond | 1 808 tkr | 1 808 tkr |
| Revisorer revisionsforetag ersattning | 243 tkr | 171 tkr |
| Revisorer revisionsforetag ersattning uppdrag | 10 tkr | 125 tkr |
| Sammansattning likvida medel disponibla tillgodohavande | 5 413 tkr | 19 507 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 083 tkr | 11 256 tkr |
| Sociala kostnader inkl pensionskostnader | 22 077 tkr | 26 094 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 4 966 tkr | 3 665 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt fakturerat | 65 002 tkr | 15 865 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt upparbetat | 69 968 tkr | 19 530 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 124 tkr | 13 868 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna loner | 9 347 tkr | 11 078 tkr |
| Upplysning aktiekapital antal aktier | 40 tkr | 40 tkr |
| Upplysning aktiekapital kvotvarde per aktie | 100 tkr | 100 tkr |
| Uppskjuten skatt skillnader skattefodran | 915 tkr | 1 070 tkr |
| Uppskjuten skatt skillnader skattefordran temporar skillnad | 4 441 tkr | 5 193 tkr |
| Uppskjuten skatt skillnader uppskjuten skattefordran | 915 tkr | 1 070 tkr |
| Uppskjuten skattefordran | 915 tkr | 1 070 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Modus Sverige ABHuvudarbetsställe
Fannys Väg 5, 131 54 Nacka
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556175-3178
Registreringsdatum
23 januari 1973
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
4 000 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Övriga registrerade namn
5 st
- GJ-Hus Granton & Jonsson – särskilt företagsnamn, registrerat 15 mars 1979. För den del av verksamheten som avser byggsatsförsäljning och villabyggnation.
- Internordia – särskilt företagsnamn, registrerat 13 december 1985. För den del av verksamheten som avser byggnation
- Nordisol Akustik i Örebro – särskilt företagsnamn, registrerat 18 december 1990. För den del av verksamheten som avser undertaksentreprenadverksamhet i Mellansverige.
- Innebyggarna i Sverige – särskilt företagsnamn, registrerat 18 december 1990. För den del av verksamheten som avser systemväggsentreprenadverksamhet.
- Nordisol Akustik i Karlstad – särskilt företagsnamn, registrerat 28 oktober 2002. För den del av verksamheten som avser verksamheten i västra Sverige.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.