Modvion SPV1 AB
559311-4746Aktiebolagreg. 2021
Hisings Backa, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−17 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Transportgatan 39, 422 46 Hisings Backa
Postadress
c/o Modvion Ab, Transportgatan 39, 422 46 Hisings Backa
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet genom projektering av vindkrafts- anläggningar, uppförande och drift av sådan anläggning samt förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva byggnation, drift och underhåll av nät för överföring av el och av vägar och annan liknande nödvändig infrastruktur. Bolaget äger även medverka i finansieringen av egna och närstående bolags tillgångar och verksamhet samt ställa säkerheter för egna och närstående bolags förpliktelser i samband därmed.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −171 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −303 tkr | 25 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −305 tkr | 25 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −35 tkr | 25 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −17 tkr | 25 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 16 | 31 | 10 | 10 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 231 | 219 | – |
| Rörelsekostnader | 16 | 31 | 242 | 229 | – |
| Rörelseresultat | −16 | −31 | −242 | −229 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 5 | 8 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 10 | 71 | 75 | – |
| Finansiella poster | −1 | −5 | −63 | −75 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −17 | −35 | −305 | −303 | −171 |
| Bokslutsdispositioner | 17 | 35 | 305 | 303 | – |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 3 104 | 3 135 | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 3 104 | 3 135 | – |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 86 | 435 | 427 | – |
| Kassa och bank | 27 | 18 | 14 | 14 | – |
| Omsättningstillgångar | 44 | 104 | 450 | 442 | – |
| Summa tillgångar | 44 | 104 | 3 554 | 3 577 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 55 | 3 510 | 3 533 | – |
| Kortfristiga skulder | 19 | 24 | 19 | 19 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 44 | 104 | 3 554 | 3 577 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,5 % | 24 % | 0,7 % | 0,7 % | – |
| Kassalikviditet | 230 % | 434 % | 2 398 % | 2 387 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 0 | 0 |
| Erhallna koncernbidrag | 17 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | 25 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 17 tkr | – |
| Forslag disposition | 0 | 0 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 0 | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter | – | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | – | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | – | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 3 700 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | −596 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 86 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 55 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 19 tkr | 24 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Modvion SPV1 ABHuvudarbetsställe
Transportgatan 39, 422 46 Hisings Backa
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559311-4746
Registreringsdatum
12 april 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.