Mohelá Entertainment AB
559373-9153Aktiebolagreg. 2022
Farsta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
830 tkr
Resultat efter fin. poster
−84 tkr
Soliditet
9 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ejdervägen 66 Lgh 1001, 123 49 Farsta
Postadress
Ejdervägen 66 Lgh 1001, 123 49 Farsta
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva musikverksamhet inom liveframträdanden och musikproduktion.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 1 200 tkr | 693 tkr | – |
| 2023 | 287 tkr | −152 tkr | 423 tkr |
| 2024 | 452 tkr | 98 tkr | 472 tkr |
| 2025 | 830 tkr | −84 tkr | 169 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8,8 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal −10,1 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt 83,5 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 830 | 452 | 287 | 1 200 |
| Rörelseintäkter | 830 | 452 | 287 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 166 | 93 | 165 | – |
| Övriga externa kostnader | 404 | 218 | 274 | – |
| Personalkostnader | 201 | 7 | 1 | – |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 47 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 797 | 365 | 440 | – |
| Rörelseresultat | 33 | 87 | −153 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 14 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | −1 | – |
| Finansiella poster | −117 | 12 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −84 | 98 | −152 | 693 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | −30 | 0 | – |
| Resultat före skatt | −54 | 68 | −152 | – |
| Skatt på årets resultat | 19 | 20 | 0 | – |
| Årets resultat | −73 | 49 | −152 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 56 | 82 | 129 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 384 | 200 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 440 | 282 | 129 | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 18 | 189 | – |
| Kassa och bank | 473 | 1 259 | 264 | – |
| Omsättningstillgångar | 477 | 1 277 | 453 | – |
| Summa tillgångar | 1 917 | 1 558 | 581 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 217 | 398 | 550 | – |
| Fritt eget kapital | 144 | 447 | 398 | – |
| Eget kapital | 169 | 472 | 423 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 30 | 0 | – |
| Skatteskulder | 38 | 19 | 143 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 747 | 1 056 | 158 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 917 | 1 558 | 581 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,8 % | 31,8 % | 72,8 % | – |
| Kassalikviditet | 27 % | 121 % | 287 % | – |
| Rörelsemarginal | 4 % | 19,2 % | −53,3 % | – |
| Vinstmarginal | −10,1 % | 21,7 % | −53 % | 57,8 % |
| Omsättningstillväxt | 83,5 % | 57,5 % | −76,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −42,9 % | 10,3 % | −35,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 830 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 384 tkr | 200 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 500 tkr | 200 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 300 tkr | 200 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 116 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 116 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −73 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −73 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −49 tkr | 152 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 49 tkr | −152 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 230 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 169 tkr | 472 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −73 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 230 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 30 tkr | −30 tkr |
| Forskott fran kunder | 1 705 tkr | 1 033 tkr |
| Forslag disposition | 144 tkr | 447 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 144 tkr | 447 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 56 tkr | 82 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 129 tkr | 129 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 73 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 26 tkr | 47 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 116 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 14 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 4 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Mohelá Entertainment ABHuvudarbetsställe
Ejdervägen 66 Lgh 1001, 123 49 Farsta
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559373-9153
Registreringsdatum
4 april 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.