Möja pensionat och vandrarhem AB
559064-4638Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 547 tkr
Resultat efter fin. poster
−32 tkr
Soliditet
22 %
Anställda
2
STF MÖJA vandrarhem - ditt vandrarhem i skärgården
Familjeärt vandrarhem i Stockholms skärgård! Enkelt och hemtrevligt boende med självhushåll. Rum med delad dusch och wc, kyl, kök, grillar och uteplats.
mojavandrarhem.se
Adresser
Besöksadress
Drottninggatan 88 F, 111 36 Stockholm
Postadress
c/o Grivans, Drottninggatan 88 F, 111 36 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga, utveckla, förvalta och hyra ut fastigheter och lokaler, driva hotellrörelse, pensionat- och vandrarhemrörelse, restaurang- café och cateringverksamhet, utföra person och varutransport på land och vatten, upplevelse- och uthyrningsverksamhet och med ovanstående förenliga verksamheter inom besöksnäringen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 992 tkr | 94 tkr | – |
| 2018 | 1 145 tkr | 183 tkr | – |
| 2019 | 1 290 tkr | 143 tkr | 71 tkr |
| 2020 | 6 192 tkr | 495 tkr | 283 tkr |
| 2021 | 6 518 tkr | −219 tkr | 200 tkr |
| 2022 | 5 636 tkr | 21 tkr | 211 tkr |
| 2023 | 1 258 tkr | 99 tkr | 216 tkr |
| 2024 | 1 658 tkr | −87 tkr | 112 tkr |
| 2025 | 1 547 tkr | −32 tkr | 117 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22 % – branschmedian 37,7 %
Vinstmarginal −2,1 % – branschmedian 2,5 %
Omsättningstillväxt −6,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 3120 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 547 | 1 658 | 1 258 | 5 636 | 6 518 | 6 192 | 1 290 | 1 145 | 992 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | 13 | 427 | 5 | 263 | 162 | 8 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 556 | 1 671 | 1 685 | 5 641 | 6 782 | 6 354 | 1 298 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | −52 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 176 | 266 | 143 | 1 324 | 1 761 | 1 581 | 197 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 816 | 812 | 769 | 1 570 | 1 629 | 1 384 | 496 | – | – |
| Personalkostnader | 336 | 428 | 429 | 2 503 | 3 449 | 2 776 | 66 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 262 | 253 | 235 | 224 | 154 | 147 | 214 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 589 | 1 759 | 1 577 | 5 620 | 6 994 | 5 836 | 973 | – | – |
| Rörelseresultat | −33 | −88 | 108 | 21 | −212 | 518 | 325 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 11 | 1 | 7 | 22 | 182 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −10 | −1 | −7 | −22 | −182 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −32 | −87 | 99 | 21 | −219 | 495 | 143 | 183 | 94 |
| Bokslutsdispositioner | 37 | 0 | −120 | 0 | 135 | −185 | −100 | – | – |
| Resultat före skatt | 5 | −87 | −21 | 21 | −83 | 310 | 43 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 17 | −27 | 10 | 0 | 87 | 24 | – | – |
| Årets resultat | 5 | −104 | 5 | 11 | −83 | 223 | 20 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 236 | 498 | 661 | 840 | 935 | 209 | 5 999 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 237 | 499 | 662 | 841 | 936 | 210 | 6 000 | – | – |
| Varulager | 7 | 7 | 5 | 3 | 76 | 52 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 79 | 13 | 47 | 15 | 59 | 9 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 136 | 65 | 157 | 336 | 138 | 134 | 13 | – | – |
| Kassa och bank | 151 | 137 | 299 | 677 | 734 | 1 596 | 791 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 294 | 209 | 461 | 1 016 | 949 | 1 782 | 804 | – | – |
| Summa tillgångar | 531 | 708 | 1 123 | 1 857 | 1 885 | 1 992 | 6 804 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 62 | 166 | 161 | 150 | 233 | 11 | 1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 67 | 62 | 166 | 161 | 150 | 233 | 21 | – | – |
| Eget kapital | 117 | 112 | 216 | 211 | 200 | 283 | 71 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 135 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 305 | 419 | 224 | 224 | 224 | 224 | 6 056 | – | – |
| Leverantörsskulder | 58 | 21 | 30 | 98 | 111 | 114 | 40 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 0 | 36 | 74 | 30 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 109 | 176 | 683 | 1 422 | 1 461 | 1 350 | 677 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 531 | 708 | 1 123 | 1 857 | 1 885 | 1 992 | 6 804 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 5 | 7 | 4 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22 % | 15,9 % | 19,3 % | 11,4 % | 10,6 % | 19,6 % | 1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 262 % | 114 % | 67 % | 71 % | 60 % | 128 % | 119 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,1 % | −5,3 % | 8,6 % | 0,4 % | −3,3 % | 8,4 % | 25,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2,1 % | −5,3 % | 7,9 % | 0,4 % | −3,4 % | 8 % | 11,1 % | 16 % | 9,5 % |
| Omsättningstillväxt | −6,7 % | 31,8 % | −77,7 % | −13,5 % | 5,3 % | 380 % | 12,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 % | −92,9 % | 2,5 % | 5,2 % | −41,7 % | 78,6 % | 27,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 774 tkr | 829 tkr | 629 tkr | 1 127 tkr | 931 tkr | 1 548 tkr | 1 290 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 tkr | 1 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 tkr | 1 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 5 tkr | −104 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 37 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 5 tkr | −104 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 104 tkr | −5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −104 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 117 tkr | 112 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 5 tkr | −104 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 67 tkr | 62 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 67 tkr | 62 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 26 tkr | 19 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 7 tkr | 7 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 305 tkr | 419 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 236 tkr | 498 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 752 tkr | 1 752 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 516 tkr | 1 254 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 90 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 262 tkr | 253 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 31 tkr | 32 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 18 tkr | 33 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 305 tkr | 419 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 22 tkr | 114 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Möja pensionat och vandrarhem ABHuvudarbetsställe
Drottninggatan 88 F, 111 36 Stockholm
Hotell & boende
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559064-4638
Registreringsdatum
30 maj 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hotell & boende
- SNI 55.101 – Hotellverksamhet med restaurangrörelse
Övriga registrerade namn
1 st
- Möja outdoor – särskilt företagsnamn, registrerat 11 mars 2024. För den del av verksamheten som avser person och varutransport på land och vatten, uthyrning och upplevelser och med ovanstående förenliga verksamheter inom besöksnäringen.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.