Molnárs Vård och Omsorgsutbildningar AB
559353-2418Aktiebolagreg. 2021
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
392 tkr
Resultat efter fin. poster
326 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Torsgatan 46, 113 62 Stockholm
Postadress
Torsgatan 46, 113 62 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget utbildar inom vård och omsorg. Föreläser inom palliativ vård, kvalité, verksamhetens värdegrund, demenssjukdomar, social dokumentation, lagstiftning inom Sol, LSS, HSL. Utbildar inom äldreomsorgslyftet. Behjälplig med anbud exempelvis ansökningar inom YH. Legitimerad sjuksköterska.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2 087 tkr | 967 tkr | 600 tkr |
| 2023 | 1 891 tkr | 445 tkr | 724 tkr |
| 2024 | 1 195 tkr | 183 tkr | 330 tkr |
| 2025 | 392 tkr | 326 tkr | 337 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58 % – branschmedian 65,6 %
Vinstmarginal 83,3 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −67,2 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9024 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 392 | 1 195 | 1 891 | 2 087 |
| Rörelseintäkter | 392 | 1 195 | 1 891 | 2 087 |
| Övriga externa kostnader | 108 | 108 | 126 | 73 |
| Personalkostnader | −41 | 902 | 1 320 | 1 048 |
| Rörelsekostnader | 67 | 1 009 | 1 446 | 1 121 |
| Rörelseresultat | 325 | 185 | 445 | 967 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 326 | 183 | 445 | 967 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −45 | −50 | −242 |
| Resultat före skatt | 326 | 138 | 395 | 724 |
| Skatt på årets resultat | 69 | 32 | 84 | 150 |
| Årets resultat | 257 | 106 | 312 | 575 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 400 | 400 | 200 | – |
| Anläggningstillgångar | 400 | 400 | 200 | – |
| Kundfordringar | 267 | 75 | 158 | 235 |
| Kortfristiga fordringar | 415 | 90 | 159 | 423 |
| Kassa och bank | 226 | 610 | 1 162 | 829 |
| Omsättningstillgångar | 642 | 700 | 1 320 | 1 252 |
| Summa tillgångar | 1 042 | 1 100 | 1 520 | 1 252 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 55 | 199 | 387 | – |
| Fritt eget kapital | 312 | 305 | 699 | 575 |
| Eget kapital | 337 | 330 | 724 | 600 |
| Obeskattade reserver | 337 | 337 | 292 | 242 |
| Leverantörsskulder | 16 | 9 | 6 | – |
| Skatteskulder | 65 | −91 | 69 | 72 |
| Kortfristiga skulder | 368 | 433 | 504 | 411 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 042 | 1 100 | 1 520 | 1 252 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 250 | 500 | 188 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58 % | 54,3 % | 62,9 % | 63,2 % |
| Kassalikviditet | 175 % | 162 % | 262 % | 305 % |
| Rörelsemarginal | 83 % | 15,5 % | 23,5 % | 46,3 % |
| Vinstmarginal | 83,3 % | 15,3 % | 23,5 % | 46,3 % |
| Omsättningstillväxt | −67,2 % | −36,8 % | −9,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 76,3 % | 32,2 % | 43,1 % | 95,8 % |
| Omsättning per anställd | 392 tkr | 1 195 tkr | 1 891 tkr | 2 087 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 400 tkr | 400 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 257 tkr | 106 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 257 tkr | 106 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −106 tkr | −312 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 106 tkr | 312 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | 500 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −45 tkr |
| Forslag disposition | 312 tkr | 305 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 62 tkr | 55 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 250 tkr | 250 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 148 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 272 tkr | 208 tkr |
| Periodiseringsfonder | 337 tkr | 337 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 307 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 13 dec. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Molnárs Vård och Omsorgsutbildningar ABHuvudarbetsställe
Torsgatan 46, 113 62 Stockholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559353-2418
Registreringsdatum
13 december 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.330 – Eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.