Mölnlycke Montage AB
559044-9723Aktiebolagreg. 2015
Mölnlycke, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 391 tkr
Resultat efter fin. poster
120 tkr
Soliditet
47 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Solstensgärdet 5, 435 35 Mölnlycke
Postadress
c/o Gaute Skulstad, Solstensgärdet 5, 435 35 Mölnlycke
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva montage- och installations- arbeten främst av dörrar, fönster och glaspartier, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 305 tkr | 214 tkr | – |
| 2017 | 1 724 tkr | −7 tkr | – |
| 2018 | 2 692 tkr | 334 tkr | 234 tkr |
| 2019 | 2 027 tkr | 114 tkr | 110 tkr |
| 2020 | 3 042 tkr | −93 tkr | 62 tkr |
| 2021 | 3 647 tkr | −59 tkr | 60 tkr |
| 2022 | 3 035 tkr | 105 tkr | 141 tkr |
| 2023 | 1 637 tkr | 65 tkr | 92 tkr |
| 2024 | 1 538 tkr | 57 tkr | 116 tkr |
| 2025 | 1 391 tkr | 120 tkr | 158 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 47,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 8,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −9,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 391 | 1 538 | 1 637 | 3 035 | 3 647 | 3 042 | 2 027 | 2 692 | 1 724 | 1 305 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 55 | 115 | 281 | 120 | 60 | 40 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 391 | 1 593 | 1 752 | 3 316 | 3 767 | 3 102 | 2 067 | 2 692 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 326 | 431 | 274 | 606 | 306 | 130 | 294 | 85 | – | – |
| Handelsvaror | 20 | −40 | −120 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 450 | 660 | 872 | 986 | 963 | 974 | 726 | 630 | – | – |
| Personalkostnader | 458 | 471 | 642 | 1 562 | 2 546 | 2 066 | 909 | 1 618 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 12 | 8 | 8 | 10 | 22 | 22 | 22 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 40 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 268 | 1 534 | 1 676 | 3 201 | 3 825 | 3 192 | 1 951 | 2 355 | – | – |
| Rörelseresultat | 123 | 59 | 76 | 115 | −58 | −89 | 116 | 337 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 0 | 3 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 11 | 13 | 1 | 4 | 2 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −1 | −11 | −10 | −1 | −4 | −2 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 120 | 57 | 65 | 105 | −59 | −93 | 114 | 334 | −7 | 214 |
| Bokslutsdispositioner | −15 | 0 | −20 | 0 | 62 | 100 | −35 | −92 | – | – |
| Resultat före skatt | 105 | 57 | 45 | 105 | 3 | 6 | 79 | 242 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 23 | 13 | 14 | 25 | 5 | 4 | 23 | 61 | – | – |
| Årets resultat | 82 | 44 | 31 | 80 | −2 | 2 | 56 | 181 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 15 | 30 | 5 | 12 | 31 | 6 | 28 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 15 | 30 | 5 | 12 | 31 | 6 | 28 | 50 | – | – |
| Varulager | 140 | 160 | 120 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 93 | 12 | 33 | 142 | 389 | 256 | 311 | 380 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 145 | 66 | 99 | 355 | 617 | 515 | 430 | 426 | – | – |
| Kassa och bank | 93 | 8 | 26 | 74 | 157 | 47 | 104 | 86 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 379 | 234 | 246 | 428 | 774 | 563 | 535 | 512 | – | – |
| Summa tillgångar | 394 | 264 | 250 | 441 | 805 | 568 | 563 | 562 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 26 | 22 | 11 | 10 | 12 | 10 | 4 | 2 | – | – |
| Fritt eget kapital | 108 | 66 | 42 | 91 | 10 | 12 | 60 | 184 | – | – |
| Eget kapital | 158 | 116 | 92 | 141 | 60 | 62 | 110 | 234 | – | – |
| Obeskattade reserver | 35 | 20 | 20 | – | 0 | 62 | 162 | 126 | – | – |
| Långfristiga skulder | 57 | 0 | 20 | 0 | 17 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 36 | 27 | 33 | 34 | 18 | 34 | 74 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 5 | – | – | – | 0 | 4 | 0 | 20 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 144 | 128 | 118 | 300 | 728 | 444 | 291 | 202 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 394 | 264 | 250 | 441 | 805 | 568 | 563 | 562 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | 4 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 40 | 20 | 80 | – | – | 50 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 47,1 % | 50 % | 43,1 % | 31,9 % | 7,5 % | 19,6 % | 42,4 % | 59,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 166 % | 58 % | 106 % | 143 % | 106 % | 127 % | 184 % | 254 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,8 % | 3,8 % | 4,6 % | 3,8 % | −1,6 % | −2,9 % | 5,7 % | 12,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,6 % | 3,7 % | 4 % | 3,5 % | −1,6 % | −3,1 % | 5,6 % | 12,4 % | −0,4 % | 16,4 % |
| Omsättningstillväxt | −9,6 % | −6,1 % | −46,1 % | −16,8 % | 19,9 % | 50,1 % | −24,7 % | 56,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 51,8 % | 38 % | 34,1 % | 57,2 % | −2,9 % | 3,2 % | 51,1 % | 77,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 391 tkr | 1 538 tkr | 1 637 tkr | 1 012 tkr | 729 tkr | 761 tkr | 676 tkr | 897 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 82 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 82 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −44 tkr | −31 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 44 tkr | 31 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 40 tkr | 20 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −15 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 108 tkr | 66 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 108 tkr | 26 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 40 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 19 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 15 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 171 tkr | 171 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 157 tkr | 141 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 12 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 140 tkr | 160 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 33 tkr | 54 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 103 tkr | 101 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 57 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 35 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Mölnlycke Montage ABHuvudarbetsställe
Solstensgärdet 5, 435 35 Mölnlycke
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559044-9723
Registreringsdatum
29 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härryda, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.