MomentZero AB
559209-1770Aktiebolagreg. 2019
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 359 tkr
Resultat efter fin. poster
469 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Isbergs Gata 20, 211 19 Malmö
Postadress
c/o Cecilia Wallersköld, Isbergs Gata 20, 211 19 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom områdena digitalisering, affärs- och verksamhetsutveckling, försäljning och marknadsföring (CRM) samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 410 tkr | 356 tkr | – |
| 2020 | 904 tkr | 130 tkr | – |
| 2021 | 1 149 tkr | 287 tkr | 276 tkr |
| 2022 | 1 041 tkr | 272 tkr | 307 tkr |
| 2023 | 914 tkr | 95 tkr | 229 tkr |
| 2024 | 1 255 tkr | 394 tkr | 480 tkr |
| 2025 | 1 359 tkr | 469 tkr | 650 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 34,5 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 8,3 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 359 | 1 255 | 914 | 1 041 | 1 149 | 904 | 410 |
| Rörelseintäkter | 1 359 | 1 255 | 914 | 1 041 | 1 149 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 63 | 59 | 56 | 64 | 120 | – | – |
| Personalkostnader | 828 | 812 | 763 | 704 | 740 | – | – |
| Rörelsekostnader | 891 | 871 | 819 | 768 | 860 | – | – |
| Rörelseresultat | 469 | 385 | 95 | 273 | 289 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 74 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 9 | −0 | −1 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 469 | 394 | 95 | 272 | 287 | 130 | 356 |
| Bokslutsdispositioner | 90 | – | 0 | −50 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 558 | 394 | 95 | 222 | 287 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 119 | 83 | 23 | 51 | 61 | – | – |
| Årets resultat | 440 | 311 | 72 | 171 | 226 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 67 | 67 | 57 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 67 | 67 | 57 | – | – |
| Kundfordringar | 49 | 120 | 212 | 143 | 162 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 53 | 210 | 316 | 168 | 177 | – | – |
| Kassa och bank | 828 | 626 | 129 | 384 | 320 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 881 | 837 | 445 | 553 | 496 | – | – |
| Summa tillgångar | 881 | 837 | 512 | 620 | 553 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 160 | 119 | 257 | 86 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 600 | 430 | 179 | 257 | 226 | – | – |
| Eget kapital | 650 | 480 | 229 | 307 | 276 | – | – |
| Obeskattade reserver | 50 | 140 | 140 | 140 | 90 | – | – |
| Leverantörsskulder | 55 | 103 | 2 | 6 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 54 | 29 | 30 | 0 | 34 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 181 | 217 | 143 | 173 | 188 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 881 | 837 | 512 | 620 | 553 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 270 | 270 | 60 | 150 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,2 % | 70,6 % | 66,4 % | 67,5 % | 62,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 486 % | 385 % | 310 % | 320 % | 265 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 34,5 % | 30,6 % | 10,4 % | 26,2 % | 25,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 34,5 % | 31,4 % | 10,4 % | 26,1 % | 25 % | 14,4 % | 86,9 % |
| Omsättningstillväxt | 8,3 % | 37,3 % | −12,2 % | −9,4 % | 27,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 67,7 % | 64,8 % | 31,4 % | 55,7 % | 81,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 359 tkr | 1 255 tkr | 914 tkr | 1 041 tkr | 1 149 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 52 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 15 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 440 tkr | 311 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 440 tkr | 311 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −311 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 60 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 311 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 270 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 90 tkr | – |
| Forslag disposition | 600 tkr | 430 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 330 tkr | 160 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 270 tkr | 270 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 90 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 52 tkr | 51 tkr |
| Periodiseringsfonder | 50 tkr | 140 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −65 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 21 tkr | 34 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
MomentZero ABHuvudarbetsställe
Isbergs Gata 20, 211 19 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559209-1770
Registreringsdatum
17 juni 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.