Monié Trading AB
559156-7846Aktiebolagreg. 2018
Bålsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 891 tkr
Resultat efter fin. poster
311 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
1
Monié Trading — AFL-distributör för optofibernät
Officiell AFL-distributör sedan 1987. Instrument för mätning, certifiering och inspektion i optofibernät — med kalibreringsintyg och support på svenska.
monietrading.se
Adresser
Besöksadress
Båtsbacksvägen 13, 746 91 Bålsta
Postadress
Båtsbacksvägen 13, 746 91 Bålsta
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva konsultverksamhet, utbildning, marknadsföring och försäljning avseende mätutrustning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 610 tkr | 219 tkr | – |
| 2019 | 3 660 tkr | 100 tkr | – |
| 2020 | 2 564 tkr | 142 tkr | 398 tkr |
| 2021 | 2 667 tkr | 374 tkr | 692 tkr |
| 2022 | 3 295 tkr | 414 tkr | 1 016 tkr |
| 2023 | 2 552 tkr | 174 tkr | 1 148 tkr |
| 2024 | 3 143 tkr | 242 tkr | 1 330 tkr |
| 2025 | 2 891 tkr | 311 tkr | 1 572 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,9 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 10,8 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −8 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 891 | 3 143 | 2 552 | 3 295 | 2 667 | 2 564 | 3 660 | 1 610 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 5 | 3 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 895 | 3 149 | 2 554 | 3 295 | 2 667 | 2 564 | – | – |
| Handelsvaror | 2 023 | 2 212 | 1 723 | 2 336 | 1 848 | 1 770 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 448 | 577 | 536 | 438 | 332 | 467 | – | – |
| Personalkostnader | 85 | 92 | 84 | 73 | 87 | 162 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 23 | 30 | 18 | 18 | 13 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 577 | 2 904 | 2 373 | 2 865 | 2 286 | 2 412 | – | – |
| Rörelseresultat | 318 | 244 | 181 | 430 | 382 | 152 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 7 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 | 9 | 8 | 16 | 8 | 10 | – | – |
| Finansiella poster | −7 | −2 | −7 | −16 | −8 | −10 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 311 | 242 | 174 | 414 | 374 | 142 | 100 | 219 |
| Resultat före skatt | 311 | 242 | 174 | 414 | 374 | 142 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 70 | 59 | 43 | 91 | 80 | 35 | – | – |
| Årets resultat | 242 | 183 | 132 | 323 | 294 | 108 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 63 | 53 | 76 | 30 | 47 | 65 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 63 | 53 | 76 | 30 | 47 | 65 | – | – |
| Varulager | 786 | 630 | 885 | 782 | 379 | 398 | – | – |
| Kundfordringar | 655 | 230 | 296 | 414 | 608 | 228 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 673 | 232 | 367 | 502 | 699 | 319 | – | – |
| Kassa och bank | 1 017 | 823 | 654 | 967 | 560 | 627 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 476 | 1 685 | 1 906 | 2 251 | 1 638 | 1 343 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 539 | 1 738 | 1 983 | 2 280 | 1 685 | 1 408 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 280 | 1 098 | 966 | 642 | 348 | 241 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 522 | 1 280 | 1 098 | 966 | 642 | 348 | – | – |
| Eget kapital | 1 572 | 1 330 | 1 148 | 1 016 | 692 | 398 | – | – |
| Leverantörsskulder | 535 | 77 | 364 | 682 | 363 | 225 | – | – |
| Skatteskulder | 47 | 21 | 53 | 105 | 53 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 967 | 408 | 835 | 1 265 | 993 | 1 010 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 539 | 1 738 | 1 983 | 2 280 | 1 685 | 1 408 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,9 % | 76,5 % | 57,9 % | 44,5 % | 41,1 % | 28,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 175 % | 259 % | 122 % | 116 % | 127 % | 94 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11 % | 7,8 % | 7,1 % | 13 % | 14,3 % | 5,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 10,8 % | 7,7 % | 6,8 % | 12,6 % | 14 % | 5,6 % | 2,7 % | 13,6 % |
| Omsättningstillväxt | −8 % | 23,2 % | −22,6 % | 23,5 % | 4 % | −30 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,4 % | 13,7 % | 11,5 % | 31,9 % | 42,5 % | 27 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 891 tkr | 3 143 tkr | 2 552 tkr | 3 295 tkr | 2 667 tkr | 2 564 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 242 tkr | 183 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 242 tkr | 183 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −183 tkr | −132 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 183 tkr | 132 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 572 tkr | 1 330 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 242 tkr | 183 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 522 tkr | 1 280 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 522 tkr | 1 280 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 63 tkr | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 197 tkr | 166 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 134 tkr | 113 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 31 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 23 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 786 tkr | 630 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 374 tkr | 297 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Monié Trading ABHuvudarbetsställe
Båtsbacksvägen 13, 746 91 Bålsta
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559156-7846
Registreringsdatum
24 april 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Håbo, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.641 – Partihandel med mät- och precisionsinstrument
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.