Monocular AB
559229-9522Aktiebolagreg. 2019
Enskede, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
232 tkr
Resultat efter fin. poster
−190 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
–
Monocular — A point of view.
Monocular. A point of view.
monocular.se
Adresser
Besöksadress
Sågverksgatan 110, 122 41 Enskede
Postadress
c/o Mirko Lempert, Sågverksgatan 110, 122 41 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Monocular tillhandahåller produkter och tjänster för visualiseringar i syfte att hjälpa i första hand filmskapare (och andra skapare av rörlig media). Vi använder oss av simuleringsteknik såsom Virtual Reality (VR) och så kallad förstärkt verklighet (AR). Visualiseringarna hjälper produktionen skapa en prototyp för den färdiga filmen innan inspelningen börjar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 0 tkr | – |
| 2020 | 51 tkr | −227 tkr | 71 tkr |
| 2021 | 156 tkr | 74 tkr | – |
| 2022 | 58 tkr | −115 tkr | – |
| 2023 | 169 tkr | −185 tkr | −95 tkr |
| 2024 | 666 tkr | 333 tkr | 238 tkr |
| 2025 | 232 tkr | −190 tkr | 48 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,5 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal −81,6 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −65,1 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 232 | 666 | 169 | 58 | 156 | 51 | – |
| Förändring av lager | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Aktiverat arbete för egen räkning | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 141 | 0 | – | – | 80 | – |
| Rörelseintäkter | 232 | 808 | 169 | – | – | 131 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 10 | 11 | 56 | – | – | 34 | – |
| Övriga externa kostnader | 68 | 106 | 38 | – | – | 31 | – |
| Personalkostnader | 336 | 329 | 0 | – | – | 293 | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 422 | 455 | 326 | – | – | 358 | – |
| Rörelseresultat | −190 | 353 | −157 | – | – | −227 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 20 | 28 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −20 | −28 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −190 | 333 | −185 | −115 | 74 | −227 | 0 |
| Resultat före skatt | −190 | 333 | −185 | – | – | −227 | 0 |
| Årets resultat | −190 | 333 | −185 | – | – | −227 | 0 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 17 | 25 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 | 17 | 25 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 16 | 192 | 77 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 192 | 77 | – | – | 27 | – |
| Kassa och bank | 25 | 147 | 25 | – | – | 65 | – |
| Omsättningstillgångar | 42 | 339 | 102 | – | – | 91 | – |
| Summa tillgångar | 50 | 356 | 128 | – | – | 91 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | – |
| Balanserat resultat | 188 | −145 | 40 | – | – | 248 | – |
| Fritt eget kapital | −2 | 188 | −145 | – | – | 21 | – |
| Eget kapital | 48 | 238 | −95 | – | – | 71 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 188 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 | 118 | 34 | – | – | 21 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 50 | 356 | 128 | – | – | 91 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,5 % | 66,8 % | −74,2 % | – | – | 77,5 % | – |
| Kassalikviditet | 2 366 % | 287 % | 303 % | – | – | 444 % | – |
| Rörelsemarginal | −81,6 % | 52,9 % | −92,9 % | – | – | −440,2 % | – |
| Vinstmarginal | −81,6 % | 49,9 % | −109,2 % | −198,7 % | 47,2 % | −440,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | −65,1 % | 293,9 % | 191,8 % | −62,8 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −392,4 % | 139,8 % | 195,4 % | – | – | −320 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 51 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −190 tkr | 333 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 0 | 0 |
| Fond utvecklingsutgifter | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −190 tkr | 333 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −333 tkr | 185 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 333 tkr | −185 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −190 tkr | 333 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −2 tkr | 188 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −2 tkr | 188 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 8 tkr | 17 tkr |
| Nedskrivningar omsattningstillgangar utover normala nedskrivningar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | 118 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 15 | 41 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 5 dec. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Monocular ABHuvudarbetsställe
Sågverksgatan 110, 122 41 Enskede
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559229-9522
Registreringsdatum
5 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.