Montaña Sagrada AB
556966-3635Aktiebolagreg. 2014
Enskede, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
173 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sandsborgsvägen 55, 122 33 Enskede
Postadress
c/o Streetcorner, Sandsborgsvägen 55, 122 33 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver verksamhet inom kultur, konsultering, projektledning, destinationsutveckling, video och digital produktion och handel relaterad till kultur och design.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 262 tkr | −164 tkr | – |
| 2019 | 539 tkr | 4 tkr | – |
| 2020 | 278 tkr | 11 tkr | 70 tkr |
| 2021 | 132 tkr | 38 tkr | 99 tkr |
| 2022 | 577 tkr | 55 tkr | 67 tkr |
| 2023 | 42 tkr | −24 tkr | 28 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −96 tkr | −68 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 173 tkr | 92 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal – – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 42 | 577 | 132 | 278 | 539 | 1 262 |
| Övriga rörelseintäkter | 187 | – | 0 | 200 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 187 | 0 | 42 | 777 | 132 | 278 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 46 | 97 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 10 | 317 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 14 | 25 | 55 | 395 | 48 | 161 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 9 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 71 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 | 96 | 66 | 712 | 95 | 267 | – | – |
| Rörelseresultat | 173 | −96 | −23 | 66 | 38 | 11 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 11 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | −1 | −11 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 173 | −96 | −24 | 55 | 38 | 11 | 4 | −164 |
| Resultat före skatt | 173 | −96 | −24 | 55 | 38 | 11 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 14 | – | 0 | 16 | 8 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 160 | −96 | −39 | 39 | 30 | 11 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 7 | 7 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 7 | 7 | – | – |
| Varulager | – | – | – | 0 | 264 | 264 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 5 | 3 | 3 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 84 | 103 | 102 | 24 | 74 | 73 | – | – |
| Kassa och bank | 21 | 17 | 113 | 387 | 72 | 4 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 105 | 120 | 215 | 411 | 411 | 341 | – | – |
| Summa tillgångar | 105 | 120 | 215 | 411 | 418 | 348 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 121 | 121 | – | – |
| Balanserat resultat | −118 | −22 | 17 | −21 | −51 | −62 | – | – |
| Fritt eget kapital | 42 | −118 | −22 | 17 | −21 | −51 | – | – |
| Eget kapital | 92 | −68 | 28 | 67 | 99 | 70 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 3 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 14 | – | 0 | 16 | 0 | −19 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 14 | 187 | 187 | 343 | 316 | 276 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 105 | 120 | 215 | 411 | 418 | 348 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87 % | −56,7 % | 13 % | 16,4 % | 23,8 % | 20 % | – | – |
| Kassalikviditet | 771 % | 64 % | 115 % | 120 % | 46 % | 28 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | −55,8 % | 11,4 % | 28,5 % | 4 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | −57,1 % | 9,5 % | 28,5 % | 4 % | 0,7 % | −13 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −92,7 % | 337,1 % | −52,4 % | −48,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 173,8 % | 141,3 % | −140,9 % | 57,6 % | 30,1 % | 16 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 160 tkr | −96 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 160 tkr | −96 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 96 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −96 tkr | −39 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 92 tkr | −68 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 160 tkr | −96 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 42 tkr | −118 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 42 tkr | −118 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 84 tkr | 103 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 187 tkr |
| Ovriga skatter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Montaña Sagrada ABHuvudarbetsställe
Sandsborgsvägen 55, 122 33 Enskede
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556966-3635
Registreringsdatum
25 mars 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
- SNI 90.200 – Scenkonst
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
- SNI 47.692 – Detaljhandel med konst samt galleriverksamhet
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.