Moonkey Business AB
556324-1040Aktiebolagreg. 1988
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−41 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Flensvägen 21, 125 41 Älvsjö
Postadress
Flensvägen 21, 125 41 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende företags- organisation, marknadsföring och försäljning, äga och förvalta samt idka handel av fast egendom, idka värdepapper och valutahandel.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −0 tkr | 120 tkr |
| 2020 | 110 tkr | 80 tkr | 168 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −18 tkr | 165 tkr |
| 2022 | – | −11 tkr | 159 tkr |
| 2023 | 9 tkr | 6 tkr | 165 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −7 tkr | 157 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −41 tkr | 117 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal – – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 9 | – | 0 | 110 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 9 | – | 0 | 110 | 0 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 4 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 | 7 | 3 | 10 | 18 | 26 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 7 | 3 | 10 | 18 | 30 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −7 | −7 | 5 | −10 | −18 | 80 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −34 | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −41 | −7 | 6 | −11 | −18 | 80 | −0 | −0 | −0 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 5 | 15 | −20 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −41 | −7 | 6 | −6 | −3 | 60 | −0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | 13 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −41 | −7 | 5 | −6 | −3 | 47 | −0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 106 | 69 | 69 | 68 | 47 | 44 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 137 | 99 | 99 | 99 | 77 | 75 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 80 | 50 | 68 | 20 | 110 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 22 | 19 | 4 | 45 | 1 | 142 | 120 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 102 | 69 | 72 | 65 | 110 | 142 | 120 | – | – |
| Summa tillgångar | 239 | 168 | 172 | 164 | 188 | 217 | 121 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 37 | 45 | 39 | 45 | 48 | 0 | 1 | – | – |
| Fritt eget kapital | −3 | 37 | 45 | 39 | 45 | 48 | 0 | – | – |
| Eget kapital | 117 | 157 | 165 | 159 | 165 | 168 | 120 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 5 | 20 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 6 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 13 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 122 | 11 | 7 | 5 | 18 | 30 | 0 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 239 | 168 | 172 | 164 | 188 | 217 | 121 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,9 % | 93,7 % | 95,9 % | 97 % | 89,9 % | 84,5 % | 99,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 84 % | 652 % | 1 034 % | 1 306 % | 618 % | 481 % | 81 702 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 60,9 % | – | – | 72,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 63,5 % | – | – | 72,9 % | – | −2 160 % | −2 160 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | – | −100 % | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −35 % | −4,5 % | 3,3 % | −3,5 % | −1,8 % | 28,2 % | −0,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 66 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 66 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 66 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | – |
| Andelar koncernforetag | 102 tkr | 3 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 102 tkr | 3 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 102 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −3 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omrakningsdifferenser | 0 | 195 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 3 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omrakningsdifferenser | 1 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −41 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −41 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 7 tkr | −5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −7 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −41 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | −3 tkr | 37 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −3 tkr | 37 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 80 tkr | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 102 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 31 tkr | 31 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | −34 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 282 | 197 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 15 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Moonkey Business ABHuvudarbetsställe
Flensvägen 21, 125 41 Älvsjö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556324-1040
Registreringsdatum
20 maj 1988
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.552 – Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler
- SNI 47.541 – Detaljhandel med elektriska hushållsmaskiner och hushållsapparater, utom via internet eller postorder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.