Mörby Jordbruksförvaltning AB
559519-9554Aktiebolagreg. 2025
Stora Mellösa, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 420 tkr
Resultat efter fin. poster
2 968 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mörby 611, 715 92 Stora Mellösa
Postadress
Mörby 611, 715 92 Stora Mellösa
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är jordbruks- och skogsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2025 | 4 420 tkr | 2 968 tkr | 1 658 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,9 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 67,2 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 4 420 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 208 |
| Rörelseintäkter | 5 628 |
| Handelsvaror | 636 |
| Övriga externa kostnader | 1 479 |
| Personalkostnader | 79 |
| Av- och nedskrivningar | 467 |
| Rörelsekostnader | 2 661 |
| Rörelseresultat | 2 968 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 |
| Räntekostnader och liknande | 1 |
| Finansiella poster | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 968 |
| Bokslutsdispositioner | −890 |
| Resultat före skatt | 2 078 |
| Skatt på årets resultat | 445 |
| Årets resultat | 1 633 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 |
|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 079 |
| Anläggningstillgångar | 4 079 |
| Varulager | 1 359 |
| Kundfordringar | 295 |
| Kortfristiga fordringar | 2 431 |
| Kassa och bank | 640 |
| Omsättningstillgångar | 4 430 |
| Summa tillgångar | 8 509 |
| Aktiekapital | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 633 |
| Eget kapital | 1 658 |
| Obeskattade reserver | 3 476 |
| Långfristiga skulder | 2 356 |
| Leverantörsskulder | 192 |
| Skatteskulder | 349 |
| Kortfristiga skulder | 1 020 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 509 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Medelantal anställda | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 |
|---|---|
| Soliditet | 51,9 % |
| Kassalikviditet | 301 % |
| Rörelsemarginal | 67,1 % |
| Vinstmarginal | 67,2 % |
| Omsättningstillväxt | – |
| Avkastning på eget kapital | 98,5 % |
| Omsättning per anställd | 4 420 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 |
|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 650 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 633 tkr |
| Byggnader mark | 201 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 205 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 4 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 205 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | 25 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 633 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 658 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 633 tkr |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | 25 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −650 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −240 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 493 tkr |
| Forslag disposition | 1 633 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 633 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 878 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 341 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 463 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 4 341 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 463 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 359 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 636 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 469 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 356 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 826 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 17 feb. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Mörby Jordbruksförvaltning ABHuvudarbetsställe
Mörby 611, 715 92 Stora Mellösa
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559519-9554
Registreringsdatum
17 februari 2025
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.110 – Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
- SNI 81.230 – Annan rengöring
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.